25 Haziran 2024 - Salı

Şu anda buradasınız: / BATîNIN İKİYÜZLÜ POLİTİKASI, “BİZDEN VE ÖTEKİ” ÜZERİNE KURULU!
BATîNIN İKİYÜZLÜ POLİTİKASI, “BİZDEN VE ÖTEKİ” ÜZERİNE KURULU!

BATîNIN İKİYÜZLÜ POLİTİKASI, “BİZDEN VE ÖTEKİ” ÜZERİNE KURULU! İlhami Pınar

Rusya-Ukrayna savaşı, Avrupa'nın, ayrımcı politikası uyguladığını gözler önüne serdi. Milyonlarca Ukraynalı göçmen,  Avrupa ülkelerine geçerken, yıllardır katı şekilde uyguladıkları tedbirler tartışma konusu oldu. Ege ve Akdeniz'de batan botlar, geri gönderme nedeniyle yitip giden hayatlar, kıyıya vuran minik Aylan bebekler, savaşsız ve çatışmasız bir hayat  için kurulan hayaller, derin sularda yok olup gitti.

Zira yıllardır Batılı ülkelerin işgal ettiği ve iç savaşın sürdüğü bazı ülkeleri terk edip Avrupa'ya gitmek isteyen milyonların trajik hayat hikâyeleri, gazete sayfalarında ve televizyon bültenlerinde yer aldı. Afganistan, Irak ve Suriye'den gelip, Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitmek isteyenlere hep kapılar kapatıldı.

Özellikle de Suriyeli göçmenler nedeniyle bazı Avrupa üyesi ülkeler, Türkiye ile sınırlarına duvarlar ördü. Bunların başında Yunanistan geliyor. Yunanistan güvenlik güçleri, 11 yılda yüzlerce göçmenin ölümüne neden olmakla suçlanıyor. Aynı Yunanistan,  Rusya'nın saldırdığı Ukrayna'da, ülkesini terk etmek durumunda kalan insanlara "kapılarını açık tutacağını" ifade etti.

 Sadece Atina yönetimi değil, pek çok Avrupa ülkesi, Ukraynalılara yönelik açık kapı politikası uygulayacaklarını açıkladı. Oysa Danimarka başta olmak üzere Almanya, Fransa ve diğer ülkeler Irak, Suriye ve başka ülkelerden gelenleri seçerek ve sayı ile aldılar. Aldıkları göçmenler ise, genellikle genç, eğitimli ve varlıklı aile mensupları olduklarına yönelik çok haberler çıktı. Şimdi iş değişti. Irak, Suriye ve Afganistanlılara kapılarını kapatan Avrupa, kapılarını neden açık tutacaklarının gerekçesini "Beyaz tenli, renkli gözlü ve Hıristiyanlar" diyerek açıklıyor.

Söz konusu Avrupa üyesi ülkelerin “BM'nin 1951 Mülteciler Sözleşmesi” kapsamında sorumluluklarını yerine getirerek, Ukraynalı sığınmacıların sınırdan geçişine izin verdiği belirtiliyor. Ancak bugün AB üyesi ülkelerin hatırladığı 1951 Mülteciler Sözleşmesi, Suriyeli, Iraklı ve Afganistanlı göçmenler başta olmak üzere iç savaş, kriz ve çatışmalardan dolayı yurdunu terk etmek zorunda kalan Müslümanlara hiç uygulanmadı.

"Dünya bir kez daha mülteciliğin bir tercih değil zorunluluk olduğunu gördü. Onun için dil, din, ırk ve milliyet ayrımı yapmaksızın, savaş sebebiyle ülkesini terk etmek zorunda kalmış herkese yardım etmek insanî görevdir. Yakın zamanda Avrupa, Bosna Hersek savaşından Afganistan, Irak, Suriye'de savaş nedeniyle ülkesinden çıkan binlerce insanın ölümüne göz yummuştu.

Rusya-Ukrayna savaşından dolayı başta ABD ve AB olmak üzere, Batılı ülkelerin birçok yaptırım kararı aldığı hâlde benzer adımların, işgal edilen Müslüman ülkeler için hiç atılmadığını, oraları terk eden insanlar için de olumlu bir girişimlerde bulunulmadığı bilinen bir gerçek.

Batînın tarihi, hep iki yüzü tarih olmuştur. “Vuslat Dergisi” olarak bir hatırlatma kabilinden, Rusya-Ukrayna savaşının bu ikiyüzlü politikalarını, birkaç makale de olsa siz değerli okuyucularımızın dikkatine sunduk.

Selâm ve duâ ile

logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul