22 Mayıs 2022 - Pazar

Şu anda buradasınız: / BİZE NAZAR OLDU VE HERŞEY AZAR AZAR OLDU (YOZLAŞMA!)
BİZE NAZAR OLDU VE HERŞEY AZAR AZAR OLDU (YOZLAŞMA!)

BİZE NAZAR OLDU VE HERŞEY AZAR AZAR OLDU (YOZLAŞMA!) İlhami Pınar

 

Ümmet olarak karşı karşıya olduğumuz en büyük tehlikedir “Yozlaşma. Küreselleşme rüzgârının sertçe estiği şu zamanlarda, bu rüzgârın etkisiyle büyük bir değişim ve dönüşüm yaşıyoruz tüm insanlık olarak. Bazılarımız, bu rüzgâra itirazsız kendisini bırakıyor ve bir yaprak gibi savruluyo. Bazılarımız, bilmeden bu rüzgâra kapılıyor ve bazılarımız ise, tehlikenin farkında olarak direnmeye, az zayiat vermeye çalışıyor.  Maalesef bu rüzgar birçok müslümanın inancını, düşüncesini ve yaşam felsefesini değiştiriyor/ yozlaştırıyor. Böylece Müslümanın, âdetâ “varlık gayesini” kendisine unutturuyor.

                                                                           

 Bir zamanlar ahlâk, edeb  hayâ doğruluk, dürüstlük ve eminlik vasıflarıyla müsemma iken maalesef bunların tersi oldu. En başta, Müslümanlardaki ‘inanç’ yozlaşmaya tâbi oldu. İmanın birinci ilkesi olan Allah inancı, başka inançlarla karıştırıldı. Kendisine Müslümanım diyen ve hattâ camilerde vakit namazlarını kaçırmayan bir insan, çok rahat bir şekilde İslâm Şeriatına/Hukukuna razı olmadığını söyleyebiliyor. Allah’ın ve O’nun indirdiklerinin, dünya hayatında karışmasına izin vermiyor. Ya da hem Müslümanım diyor, hem de laik, demokrat veya sosyalist vb. beşerî ideolojileri benimseyebiliyor. Diğer taraftan, imanın şartları içerisinde olan diğer kısımları rahatlıkla reddedebiliyor. Eleştiri ve özgür düşünce namına, İslâm’ın temellerini hafife alabiliyor.  Bir Müslüman için  budurum başlı başına tehlikenin en büyüğüdür.

 

Hayâ ve edeb timsali olan Müslüman gençlik, medya ve internetin baş döndürücü çekiciliğine kendisini kaptırıyor ve İslâm’ın ortaya koyduğu hiçbir sınırı takmıyor artık. İslâm dâvâsı ve davetinin lokomotifi konumunda olması gereken Müslüman gençlik; söylem ile pratiği bir olmayan, sadece slogancı bir gençlik haline geldi. Ve en önemlisi de geçmişin o gıpta edilen ruhunu yakalayamamış, hedefi ve gayesi olmayan, ufku dar, vurdumduymaz bir gençlik yetişiyor İslâm Coğrafyasında.

   

Yıllarca şikâyet ettiğimiz kapitalist zihniyeti, iktidar ve rahatlık görünce hemen benimser oldular. Kadını ve erkeğiyle dünyevîleşme/sekülerleşme tuzağına düştüler. Siyaset anlayışımız değişti. Elbette ki tüm bunları söylerken, suçu tamamen Emperyalist Batı'ya veya modernizme yüklemiyorum. Aksine Müslümanlar, İslâm’ın çizdiği sınırlar içerisinde, çağın ve toplumun ihtiyaçlarına uygun bir şekilde yenilenmeye gidebilirlerdi.

 

Malumdur ki, küreselleşmeyle birlikte   toplumlara enpoze edilen modernizme karşı durmak güçtür, kolay değildir. Ancak Müslümanlar, İslâm’a sahip çıktıkları müddetçe çağın tehlikelerine karşı baş etmeleri mümkündür. “Vuslat Dergisi” olarak, insanın ve dinin yozlaştırılmasını dergi sayfalarına taşıdık.  Kıymetli hocalarımızın değerli makaleleriyle sizleri baş başa bırakırken, gelecek sayımızda buluşmak üzere hepinizi Rabbimiz Allah’a emanet ediyoruz.

 

Selâm ve duâ ile

 

Yazar:
İlhami Pınar
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul