22 Mayıs 2022 - Pazar

Şu anda buradasınız: / GERİCİ BATI VE SÖMÜRDÜĞÜ MAZLUM AFRİKA
GERİCİ BATI VE SÖMÜRDÜĞÜ MAZLUM AFRİKA

GERİCİ BATI VE SÖMÜRDÜĞÜ MAZLUM AFRİKA İlhami Pınar

 

 Sömürge kelimesi kullanıldığında akla ilk gelen yerlerden birisidir Afrika…

Ve medeni, ilerici olarak nitelendirilen ülkelerin bulunduğu batı… Pragmatizmi kendisine şiar edinmiş emperyalist Batı için Afrika; verimli toprakları, zengin kaynakları ile tam da sömürülecek yerdi. Onlar beyazdı… Afrika ise siyahtı yani ikinci sınıf ve beyazlara hizmet etmesi gereken ırk (!) İlerici ve medeni (!) batının anlayışı buydu. Oysa Batı’nın sermayeci tâğûtları bu anlayışla tarihin en büyük gericiliğine imza attılar. Allah (c.c.),  Âdem (a.s.)’a secde edilmesini emrettiği zaman lanetli İblis secde etmedi. 

‘’ (Allahu Teala): Ey iblis! İki elimle yarattığım şeye secde etmenden seni men eden nedir? Kibirlendin mi yoksa sen yücelerden mi oldun? dedi. (İblis): Ben, ondan daha hayırlıyım. Beni ateşten, onu çamurdan yarattın. dedi.’’ (Sad 75-76)

Şeytan ilk ırkçılık yapan varlıktır. O kendince ateşin çamurdan üstün olduğu kanısına vardı ve Allah (c.c.)’nun emrine karşı kibirlendi. Bu olay ise insanlık tarihinden önce oldu. Batı’nın, kendi velisi olan şeytanın izinden nasıl gittiğine de bakın! Aslında bunda çok fazla şaşılacak bir şey yok! Çünkü batının egemen tâğûtları, işini yapıyor, şeytanın onlara emrettiği şey zayıflara zulmetmek, onları kendi sermayelerine, çıkarlarına hizmet eden bir meta olarak görmektir… Onlar da dostuna itaat ediyorlar! Ama onlar âlemlerin Rabbi’nin şu sözlerini unutuyorlar:

“Sakın, Allah’ı zâlimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Allah, onları ancak gözlerin dehşetle belireceği bir güne erteliyor.’’ (İbrahim 42)

Asıl ilginç olan ise kendisini İslâm’a nispet eden, Afrika da zulme uğrayan mazlumları, kardeş olarak kabul edenlerin çoğunun sanki bu olaylardan haberleri yokmuş gibi davranmaları… Afrika da açlıktan insanların ne hale geldiği size uzak değil… Onları gördünüz değil mi?! Düşünün, düşünün ki, bir annenin çocuğu açlıktan gözlerinin önünde yavaş yavaş ölüyor! O anneyi düşünün! Hiçbir şey yapamıyor, peki babası! Çocuğu gözünün önünde eriyor da onun elinden bir şey gelmiyor! Ve bizim burada ise Afrika da ki sömürge, bir dünya kupası kadar gündeme taşınmıyor! Belki zulme tam manası ile engel olamıyoruz peki bu zulmü duyurmaktan da mı aciziz?!

Biz de Vuslat Dergisi olarak Afrika’ya yapılan bu zulmü gücümüz nispetince duyurmak adına bu ay ki sayımızı Afrika’ya ayırdık. Dergimizde Prof. Dr. Ahmet Kavas ile Afrika üzerine yapılan röportaj siz okurlarımızın Afrika hakkında bilgi sahibi olması için umarız faydalı olur. Ayrıca  Afrika ile ilgili Dr. Mükerrem Miftah, Arş. Gör. İsa Gökgedik, Serhat Orakçı ve Hüseyin Avni Gümrükçüoğlu’nun ve muhtelif konularda alanında ehil olan yazarların yazılardan da faydalanabilirsiniz. Afrika da ki zulmü bir nebze duyurmamıza yardım eden ve yazdığı konularla farklı alanlarda okurların bilgi sahibi olmasına vesile olan yazarlara da teşekkür ediyoruz. Gelecek sayıda buluşmak dileği ile… 

Selam ve Dua ile…

Yazar:
İlhami Pınar
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul