02 Temmuz 2022 - Cumartesi

Şu anda buradasınız: / SÜLEYMAN GÜLEK İLE RÖPÖRTAJ/Osman Gürsel Atlı
SÜLEYMAN GÜLEK İLE RÖPÖRTAJ/Osman Gürsel Atlı

SÜLEYMAN GÜLEK İLE RÖPÖRTAJ/Osman Gürsel Atlı Seçiniz.. OSMAN GÜRSEL ATLI


Bu ay kitap tanıtımında, 5 kitabı geçen ay Beka Yayınları’ndan çıkan, Vuslat Dergisi yazarlarından ve aynı zamanda Özel FM programcısı Süleyman Gülek ile konuşacağız.
Osman Gürsel Atlı

Vuslat: Süleyman Gülek hocam, okuyucularımıza kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
1960 yılında Şile’de doğdum, İlkokul ve Ortaokuldan sonra İmam-Hatip Lisesi ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans okudum. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 2000 yılında emekli oldum. 10 yıldır Vuslat Dergisi’nde, 4 yıldır da Ayrıntılı Haber Gazetesi’nde, makalelerim yayınlanmaktadır. Özel FM adlı radyoda 10 yıldır “Mutluluk Yolu” programını hazırlayıp sunmaya devam ediyorum. Bu arada da 8 tane kitabım yayınlandı. Evliyim ve iki çocuk babasıyım.
Vuslat: Yeni çıkan 5 kitaptan önce hangi kitaplarınız yayınlandı?
İnsan Gerçeği ve İslâmî Hayat, Rağbet Yayınları, 2005
Gerçek Mutluluğa Çağrı, Rağbet Yayınları, 2010
Çocukların Dünyası, Rağbet Yayınları, 2015
Dünya Hayatı ve Dünyevîleşme Sorunu, İntişâr Yayınları, 2016
Vuslat: Bu kitapları yazmaya sizi yönlendiren sebeplerden bahseder misiniz?
Bir Müslümanın dünya ve ahiret saadeti için, İslâm’ı doğru bir şekilde öğrenmesi, yaşaması ve sonra da tebliğ ve davet görevini yapması gerekmektedir. Allah Teâlâ şöyle buyurur: “Allah iyilik yapanları sever.” (Bakara, 2/195) Rasulullah (s.a.s.) de, “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.” (Buhârî, Mağâzî 35) buyurur. Bu eserleri yazmamın sebebi, insanları İslâm’a davet etmektir. Yani kısaca özetlemek gerekirse, insanlara faydalı olmak için bu eserleri yazdım ve nasip olursa bundan sonra da yazamaya devam edeceğim.
Vuslat: Yeni çıkan beş kitapta hangi konuları ele aldınız, içerikleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Okuyucu bu kitapları aldığında özellikle faydalanacağını umduğunuz hususlar nelerdir?
Bir ay önce çıkan, 5 kitaptan oluşan eğitim setinin ismleri şunlardır: Ailelerin Dünyası, Çocukların Dünyası, Gençlerin dünyası, Yaşlıların Dünyası, Davetçilerin Dünyası.
Kısaca bu kitapların içeriklerinden söz edeyim: “Ailelerin Dünyası, Gençlerin Dünyası” adlı kitaplara “SUNUŞ” yazısı yazan Prof. Dr. Sefa Saygılı Hocamız, kitaplar hakında şunları belirtiyor:
Süleyman Gülek beyin “Ailelerin Dünyası” adlı eseri evlilere olduğu kadar evlenecek olanlara da, üstelik hem kadına hem erkeğe hem de çocuklarını evlendirecek veya evlendirmiş anne-babaya da ısrarla tavsiye edilmesi gereken bir kitap. Aile ve evlilikle ilgili akla gelen her konu bu kitapta işlenmiş, derine inilmiş, sebepleri gösterilmiş ve pratik, uygulanabilir tavsiyelerde bulunulmuş. Ailenin tarifi, önemi ve fonksiyonlarıyla esere giriş yapılmış. Sonra evlenmenin yaşı ve geç evlenmek, flört etmenin sakıncaları, aile kurmanın faydaları ve gerekliliği, eş seçiminde dikkat edilecek hususlar, nişanlılık döneminde yapılması gerekenler, nikâh kıyma ve nasıl yapılacağı gibi konular ayrı ayrı incelenmiş.
Daha sonra geçimsizlik ve problemli aileler mercek altına alınmış. Mutlu aile olmanın yolları bir güzel anlatılmış. Özellikle çocuklar açısından aile ayrıntılarıyla izah edilmiş. En son ise evlilik ve aile kurma ile alakalı çok sorulan suallere doyurucu cevaplar sunulmuş. Yani açıkta bir konu kalmamış. Sayın Süleyman Gülek’e böyle harika bir eseri kazandırdığı için tebrik ediyor, okuyuculardan gereken ilgiyi göreceğini düşünüyorum.
Gençlerin Dünyası adlı kitaba da “Sunuş” yazan Prof. Dr. Sefa Saygılı Hocamız, kitap hakında şunları belirtiyor:
Süleyman Gülek dostumuzun “Gençlerin Dünyası” adlı eseri de çok başarılı ve öğretici bir kitap. Sayfalar gençlik çağının önemini anlatmakla başlıyor. Sonra bu dönemin özellikleri ve sağlıklı iletişimle devam ediyor. Daha sonra ise gençlik konusunda rastlayabileceğimiz her konuyu ayrıntılı olarak incelediğini görüyoruz: Gençlerin aşk, arkadaşlık, şiddet, kimlik, bağımlılık, öfke, moda, müzik, başarı, şans oyunları ve uyuşturucu, içki, sigara, kumar, internet ve televizyon, cinsellik, anne-babayla iletişim, inanç ve ibadet gibi akla gelebilecek her türlü sorunu anlatılmış ve çözüm yolları gösterilmiş.
Üstelik bu kapsamlı eser akıcı, kolay okunan, güzel ve anlaşılır bir Türkçeyle yazılmış. Elinize aldığınızda bırakmak istemiyorsunuz. Hem gençlere hem de ailelerine sesleniyor. Yazar zengin kaynaklardan yaralanarak birikim ve tecrübelerini bizlere sunmuş. Bu harika eseri bizlere kazandıran Süleyman Gülek’e teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. Eline, zihnine, o güzel gönlüne sağlık.
 “Ailelerin Dünyası, Gençlerin Dünyası” adlı kitaplara “Sunuş” yazısı yazan Psikiyatrist Prof. Dr. Sefa Saygılı Hocama çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.
“Çocukların Dünyası” adlı bu esere de “Taktim” yazısı yazan Yrd. Doç. Dr. Süleyman Karacelil Hocamız, kitap hakında ki düşünceleri şunlardır:
Çocuğuna en güzel şekilde eğitim verme gayreti içinde olan-olması gereken anne-babaların eğitim kitaplarında çoğu zaman dağınık halde bulunan bilgilerin tamamını okuyarak sentez yapması ve bir sonuç çıkarması kolay değildir. Ancak son zamanlarda bu alanda birbirinden kıymetli eserler neşredilmeye başladı. İşte “Çocukların Dünyası” adlı bu çalışma dili ve üslubu içerik ve muhteva zenginliği ile siz anne baba ve eğitimcilerin istifadesine sunulmuş son derece kapsamlı emek ve araştırma mahsulü bir eser. “Çocuğumu nasıl ve ne şekilde eğitmeliyim bilmiyorum?” diyen tüm anne babalar için başucu eser olarak telakki ettiğim bu kitabın müellifi dostum Araştırmacı-Yazar Süleyman Gülek Bey’i tebrik ediyor siz anne babaları bu kıymetli eserden istifadeye davet ediyorum.
“Çocukların Dünyası” adlı kitaba “Takdim” yazısı yazan Yrd. Doç. Dr. Süleyman Karacelil Hocamıza da çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.
Yaşlıların Dünyası adlı eser için şunları izah etmekte fayda vardır. İnsanlar elbette yaşlanacaktır ve bu yüzden de herkes bu konularda bilgi edinmesi ve kendini buna hazırlaması gerekir. Dolayısıyla bu eser, hem yaşlılara hem de onlara yardımcı olmak isteyenlere seslenmektedir. “Yaşlıların Dünyası” isimli bu çalışmada; yaşlıların biyolojik, psikolojik, sosyal ve dinî yönlerini ele almaya çalıştık, yani her yönüyle yaşlılık konusuna açıklık getirmeye gayret ettik. Bu sebeple, yaşlılık nedir? Yaşlılığın problenmleri nelerdir? Yaşlılara nasıl davranılmalı, onlarla nasıl iletişim kurulmalıdır? İşte Bu çalışma, yaşlıları tanıma, anlama ve onlara yardımcı olma ve iyi davranma konusunda bir rehber niteliği taşımaktadır.
Davetçilerin Dünyası: Bir Müslüman için davet, temel bir görevdir. Bu nedenle İslâm’ı bilmeyenlere, yanlış bilenlere, eksikliği olanlara, İslâm tebliğ edilmelidir. Allah’a iyi bir kul olmak isteyen ihlâslı, samimi bir mü’min, öncelikle İslâm dinini doğru bir şekilde öğrenmeli, öğrendiğini yaşamalı ve sonrada nebevî usûlle insanlara tebliğ etmelidir. Davetin amacı, insanların doğru inanıp doğru yaşamalarını, yani İman, ibadet ve güzel ahlâk sahibi olmalarını sağlamaktır. İslâm davetçileri, dünya ve âhiret saadeti için hem ailesine hem de diğer insanlara tebliğ ve davet yapmalıdır. Fakat davetçileri davet etmeye nasıl yönlendireceğiz? Onlara davet bilinci nasıl kazandırılır? Ayrıca İslâmî tebliğ nasıl yapılmalı? Davet yolunda nelere dikkat etmeli? Davetçi, kendini nasıl yetiştirmeli? İşte bütün bu gerçeklerden hareketle biz de böyle bir çalışma hazırlamayı uygun bulduk. Amacımız; erkek olsun, kadın olsun, genç olsun, yaşlı olsun bütün Müslümanlara davet bilinci kazandırmak ve İslâm’a davet yolunda etkili ve başarılı olmalarına katkı sağlamaktır.
Vuslat: Bundan sonrası için yayınlamayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? Varsa bize kısaca bilgi verebilir misiniz?
Evet, yazdığım 2 kitap var: “En Güzel Model Hz. Muhammed (s.a.s.)” “Engellilerin Dünyası” Tabii ki, Allah nasip ederse, bu kitaplardan sonra da yazacağım başka kitaplar da olacaktır.
Vuslat: hocam, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Ben de size çok teşekkür ederim. Vuslat Dergisi’ne yayın hayatında başarılar dilerim.

Yazar:
Seçiniz.. OSMAN GÜRSEL ATLI
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul