21 Ocak 2022 - Cuma

Şu anda buradasınız: / ALLAH’I NE KADAR SEVDİĞİNİ GÖSTER
ALLAH’I NE KADAR SEVDİĞİNİ GÖSTER

ALLAH’I NE KADAR SEVDİĞİNİ GÖSTER Seçiniz.. Sinan Akar

İki tane hayatın var. Düşün şimdi onları. Biri dünya, diğeri ahiret… Karşılaştır ikisini… Dünya hayatı sırtını dönmüş hızla giderken, ahiret her geçen gün yaklaşıyor sana. Biri bitti bitecek, diğerinde ebediyet. Biri imtihan, diğeri gerçek hayat... Dünyadaki nimetler her geçen gün el değiştirirken Cennet’e giren kul asla bitmeyecek bir hayata ve akla hayale gelmeyen büyük nimetlere sahip olacak. Hangisini hedefliyorsun? Bil ki ahirete yakinen iman eden bir kul hırsla dünya nimetlerinin peşinden koşmaz. Helal yoldan çalışır, kazanır, helal olanı yer ve içer, fakat asla dünya nimetleri ile kalbini doldurup da şu kısa hayat ile ferahlanmaz. Çünkü bizim asıl yurdumuz ahirettir, Cennet’tir. Orada Rahman olan Allah’ı görmek var. O halde asıl yurdumuzdan uzakta nasıl sevinebiliriz. Gurbette olan garip sevinebilir mi? “Ben ne diye garip olacakmışım canım, dünyada da kaliteli yaşayacaksın” diyenler için cevabı Resulullah (sav)’ e bırakalım. İbnu Ömer (ra) anlatıyor: “Resulullah (sav) bir gün omzumdan tuttu ve şöyle buyurdu: “Sen dünyada bir garip veya bir yolcu gibi ol.”1 Boşver dünyanın debdebesini geldi gidiyor zaten. Sen ahiret sultanlarından ol. Dünyanın kibirli zenginleriyle beraber olup ne yapacaksın? Sen Cennette Allah’ın Peygamberleriyle arkadaş ol. 
Hadid Suresinde Rabbimiz dünyayı yerden yere vuruyor ve kullarının gözlerini açmak onları kendine getirmek için onu ahiret ile karşılaştırıyor. Buyuruyor ki Rabbimiz: “Bilin ki dünya hayatı oyun, eğlence ve süsten ibarettir.”2 Allah insanoğlunu şerefli yaratmıştır. Küçük çocuklar gibi oyun oynamayın diyor bize Rabbimiz. Çocuk oyuncak arabayla oynuyor reşit olamamış, olgunlaşamamış adamlar da gerçek arabalarla oynuyor. Çocuk oyuncaklarını seviyor, ahireti unutmuş olan adam da kendine büyük oyuncaklar edinmiş onları seviyor. Hani Allah sevgisi? Nerede Resulullah’a (sav) itaat? İnsan şerefliydi. Müslümanın bir görevi vardı yeryüzünde. Onlar bunu anlamıyor sürekli oyun ve eğlencenin peşinden gidiyorlar. Allah devamında buyuruyor ki: “Dünya bir övünmeden, mal ve evlat yarışından ibarettir.”3 Hırslıdır insan. Bu hırsı bizim gönlümüze yerleştirdi Rahman. Fakat hırsı doğru yerde kullanandır kazanan. Sen eğer dünya hırsına tutulursan yanar hem ahiretin hem de dünyan. O halde nerede hırs göstereceğiz? Az sonra öğreneceğiz… 
Rabbimiz aynı ayetin devamında buyuruyor ki: “Dünya gökten indirdiğimiz bir su gibidir. Onunla bitkileri çıkartır Allah ve bu çiftçilerin hoşuna gider.”4 Bakarlar şöyle bir… “Vay be, bu sene de güzel mahsul verdi. Toplarız, satarız, para kazanırız. İnsanların hoşuna giden, gözlerini parlatan bu manzara birkaç ay sonra ne olur? Rabbimiz buyuruyor ki: ”Sonra sararıp kurumaya başlar ve sonra da çerçöp olur.”5 Sonbaharda işçilerin koca koca poşetlere doldurdukları kuru yaprakları görmez misin? Onlardı işte az önce “ne güzel bir manzara” dedirten. Şimdi ise çöp oldular. Dünya da böyledir diyor Rabbimiz. Dünya da yok olup gidecek. Ayet şöyle devam ediyor: “Ahirette ise şiddetli bir azap ve Allah’ın mağfireti ve rızası vardır. Dünya hayatı sadece aldatan bir geçimliktir.”6 Dünyada bir şeylere sahip olamamaktan korkuyorsun ya… “Korkma” diyor Allah. Dünyadan bir şeyler elde etmek istiyorsun ya… “Dert etme” diyor Allah. Çünkü ey insan, senin şu dünyan aldanış metadan ibarettir. Senin korkun Allah’ın ahiretteki azabı olsun. Senin arzun Allah’ın rızası olsun. Hani hırslı olmalıyız demiştik ya. Ama ne için? Allah’ın rızası ve Cenneti için. Rabbimiz buyuruyor ki: “Rabbinizden bir mağfiret ve genişliği yerler ve gökler kadar olan Cennet için yarışın.”7 Hırsla yarışın. Ama ne güzel bir hırs... Ne güzel bir yarış! “Kardeşim şu salih ameli yapmış, ben de ona yardım edeyim sevaptan payım olsun.” “Alayım elime Allah’ın Kitabı’nı okuyayım, belki öne geçenlerden olurum.” “İnsanlara İslam’ı tebliğ edeyim, umulur ki Rabbimin rızasına bir adım daha yaklaşırım.” 
İşte iki hayat... Bunların ikisini de yaşayacaksın. Dünya için hırslansan da, gece gündüz koştursan da rızkın ezelde takdir edildiği kadar gelecek. Asla değişmeyecek. Gece gündüz çalışan fakirlerle, ömründe bir işe eli değmemiş zenginleri görmez misin? Dünya böyledir. Bir imtihan yeri… Allah seni ne ile imtihan etmeyi dilerse imtihanın odur. O’nun dediği olur. Ondan başka İlah yoktur. Sen ahiret için yap hazırlığını. Zira o ahiret öyle bir yerdir ki; orada sadece yaptığının karşılığını göreceksin. O halde hırslı ol ve elinden gelen tüm salih amelleri yap şimdi. Ve Allah’ı ne kadar sevdiğini göster.

 

Yazar:
Seçiniz.. Sinan Akar
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul