24 Ekim 2021 - Pazar

Son Sayı Başlıkları
Şu anda buradasınız: / Zalimin Zulmünü Durdurma Çağrısı
Zalimin Zulmünü Durdurma Çağrısı

Zalimin Zulmünü Durdurma Çağrısı Editör

ZALİMİN ZULMÜNÜ DURDURMA ÇAĞRISI

Doğu Türkistan’daki Çin zulmü, son yıllarda sürekli gündeme gelen konulardan biri olduğu malumdur. Tarihî kaynaklara bakıldığında bu zulüm, çok uzun yıllardan beri devam ediyor. 1949 yılından bu yana Çin işgali, belki daha sevimli ifadeyle Çin himayesi altında olan bölgede, o günlerden bugünlere değişen pek bir şey yok. Çinlilerin, Uygur Türklerine yaptıkları zulüm bitmek bilmiyor. Dünya ise bu korkunç zülmü, ufak tefek girişimler ve tepkiler haricinde sessizce izliyor sadece. İnsan haklarını korumak amacı ile kurulmuş örgütlerden kınamak dışında daha net, daha keskin adımlar bekliyoruz, ancak henüz ortada elle tutulur bir karar yok. Çin işkencelerini gösteren onlarca video ve fotoğraf var. İçinde biraz olsun merhamet olan bir insanın o video ve fotoğrafları görüp de sakin kalması bile mümkün değilken, bunları yapanlara ne insan, ne hayvan hiçbir sıfat yakıştıramıyoruz.

Bu arada şunu da belirtmeliyiz ki, bu konuda bilgi kirliliği de çok fazla. Mesela, medyada paylaşılan fotoğrafların bir çoğu, Çinlilerin Doğu Türkistanlı müslümanlara yaptıkları işkencelerin fotoğrafı değil.

Çin ise, bütün bu zulüm ve soykırım iddialarını reddediyor. Kampların işkence kampı değil, eğitim kampı olduğunu iddia ediyor. Elbette bu iddianın inandırıcılığı yoktur. Çünkü bu kampların eğitim amaçlı olmadığına dair birçok kanıt var. Ayrıca kamplara giden, gitmeye çalışıp engellenen gazetecilerin aktardıklarına ve görüntülere bakılırsa her şey çok açık.

Türkiye devletinin de bu konuda yeterli tepkiyi göstermemesi, çok eleştirilen bir durum. Genellikle eleştiriler onlar da Türk, onlar da Müslüman şeklinde olsa da böyle bir zulüm karşısında ne ırkın, ne de dinin ne önemi olabilir. Irkı, dini ne olursa olsun herkesin, tüm dünyanın tepki göstermesi lazım. Ancak ticarî kaygılar mı engel oluyor bilinmez. Yeterli tepkiyi gösteren hiçbir ülke ve hiçbir uluslararası örgüt yok. Söz konusu Türkiye olunca, seneler önce yapıldığını iddia ettikleri soykırımlar için karar alan kuruluşlar bile göz önünde olan bu soykırıma tepkisiz.

Müslüman Uygur Türkünün konuşmasını dinledim, yüreğim paramparça oldu. “Bizden daha horlanmış, daha ezilmiş bir hayvan görmedim” diyordu, içinde bulundukları durumun ne kadar kötü olduğunu anlatmak için. Üstüne söylenecek başka bir söz var mı? Kur’ân’ daki şu üç ayette de zalimlerin zulümleri sebebiyle helak olduklarını beyan buyuruyor.  

Yüce Allah  buyuruyor ki: “Andolsun ki sizden önce nice nesilleri zulümleri sebebiyle helak ettik.” (Yunus, 13)

“Biz halkı zalim olan nice memleketleri kırıp geçirdik, onlardan sonra da başka topluluklar meydana getirdik.” (Enbiya, 11)

“Sakın Allah’ı, zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma; gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne kadar onları ertelemektedir.” (İbrahim, 42)

Vuslat Dergisi, bu zulme kayıtsız kalmadı. Bir nebze de olsa  şahidliğimizin göstergesi olarak Doğu Türkistan meselesini, yaşadığımız coğrafyada gümdem yapmak istedik. Gerçi özeleştiri yapmak gerekirse, çok azı müstesna dünya Müslümanları, ümmetin kendisini ilgilendiren konularda hep duyarsız kaldı. Ama biz, uyarma görevimizi her zaman yapıyor ve yapmaya devam edeceğiz. İşte bu vesileyle Doğu Türkistan meselesini oradaki Müslüman kardeşlerimize yapılan insanlık dışı muameleyi ve işgali yıllardır takip eden hocalarımız bu konudaki ğerçekleri yazdılar. Burhan Kavuncu, “Doğu Türkistan 21. Asır yeni bir Endülüs faciası”, Doç. Dr. Erkin Ekrem, “Doğu Türkistan’daki Çin zulmünün nedenleri”, Bercan Tutar, “ Önce ahlâk sonra ekmek Çin’in Doğu Türkistan, operasyonu”  Mustafa Özcan, “Kızıl Çin mezalimi ve İslâm dünyasının suskunluğu”,Ahmed Varol, “Doğu Türkistan’da zülüm kampları”, Son olarakta Doç. Dr. Erkin Emet hocamızla bir “röportaj” gerçekleştirdik. Dünya Müslümanlarına yapılan zulmünün son bulması dileğiyle.

Selâm ve duâ ile.

 

 

Yazar:
Editör
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul