22 Ocak 2018 - Pazartesi

Şu anda buradasınız: / HUZURLU BİR YUVA İÇİN!

HUZURLU BİR YUVA İÇİN!

HUZURLU BİR YUVA İÇİN!

İnsanoğlu sosyal bir varlıktır.  Sosyal olmak, birlikte yaşamak demektir. Bir insanın varlığını tek başına sürdürmesi zordur. Tek başına yaşamak, her şeyden önce fıtrata aykırıdır.

Allah (c.c.) şöyle buyurmaktadır:

“Onda 'sükûn bulup durulmanız' için, size kendi nefislerinizden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet kılması da, O'nun ayetlerindendir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir kavim için gerçekten ayetler vardır.” (Rum, 30/21)

Erkek kadına, kadında erkeğe muhtaç bir varlıktır. İslâm’da, erkek ile kadının bir araya gelmesi ve yuva kurması, nikâh akdi ile sağlanmıştır. Nikâh dışında, yabancı bir erkek ile yabancı bir kadın, birbirlerine mahremdirler.  

İslâm Dini,  insanoğlunu evlenmeye ve yuva kurmaya çocuk sahibi olmaya teşvik etmektedir. Bu tavsiyeleri,  Kur’ân ve Rasululah (s.a.s.)’in Sünneti’nde beyan olunmuştur.

Hayat örnek ve önderimiz Rasulullah (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır:

Mü’minlerin annesi Âişe (r.anha) rivayet eder.

Rasulullah (s.a.s.) şöyle buyurur:

“Nikah (evlenmek), benim sünnetimdir. Kim benim sünnetimden yüz çevirirse, benden değildir. Ve evleniniz çünkü ben, (kıyamet günü diğer) ümmetlere karşı çokluğunuzla iftihar edeceğim” (İbn Mace, Nikâh, B.1, Hds.1846)

İşte evlilik, bu kadar önemli bir müessesedir.  Bizler, bu kadar önemli olan evlilik nimetinin farkında mıyız? Eşlerimize ve çocuklarımıza gerekli ilgiyi gösteriyor muyuz? Yoğun iş temposunun içersinde, onlara zaman ayırıyor muyuz?  Gibi kendimize sormamız gereken soruları çoğaltabiliriz. 

Toplum olarak, evlilikle ilgili derinlemesine bir muhasebe yapmalıyız. Eşimize en son ne zaman hediye aldık? Aile hayatımızın, daha iyi olması için ne gibi fedakârlıklar yapıyoruz? En son birlikte, ne zaman Kur’ân veya Hadis kitabı okuduk? Sorularına olumlu cevap vermek, huzur ve mutluluğun elde edilişi demektir.

Yukarıdaki sorular ışığında, aile içerisinde birlik ve beraberliği sağlamak gerekiyor.  Eşlerin arası iyi olursa, bu iyilik çocuklara da yansır. Çocuklar mutlu olursa, yaşanılan toplum huzur haline gelir.

Zaman zaman hepimiz, gerek TV ekranlarında, gerekse yazılı basında aile içi şiddet cinayetleri okuyoruz,  izliyoruz ve duyuyoruz.  Toplum, ciddi mânâda bir aile bilincini kaybetmeye doğru gidiyor.  Gün geçtikçe, şiddet olayları ile birlikte, evlenme oranları düşerken, boşanmalar ise çoğalmaktadır.  Kimsenin kimseye tahammülü kalmamış. Boşanan eşler, ortada kalan çocuklar… Sonrası ise, bilinçsiz ve şuursuz toplumlar!

Aile içi şiddetin ve boşanmaların önüne geçmek için, Kur’an ve Sünnet’in tavsiye ettiği evlilik modelini içinde yaşadığımız topluma anlatmamız gerekmektedir. 

“Vuslat Dergisi” olarak bu ay, İslâm’da evliliğin önemi üzerinde durmayı uygun bulduk. Konuyla ilgili, konunun uzmanlarından makaleler aldık.  Bu vesile ile hali hazırda evli olanlara ve evlenmeye niyet edenlere nasihatlerde bulunduk.

Şunu ifade edelim ki, laik demokratik gayr-i İslâmî Türkiye Cumhuriyeti’nde, nikâh ve boşanma ile ilgili kendisiyle yaptığımız röportajda Prof. Dr. Nihat Dalgın, Türkiye gerçeğini gündeme getirmiştir. Bundan dolayı kendisine teşekkür eder, beyan edilen bazı görüşlere katılmadığımızı, okuyucularımıza arz ederiz. 

Müslüman, hayatı boyunca yapacak olan her şeyini iki ana kaynak üzerine bina etmelidir. Bunlardan birisi Allah’ın kitabı Kur’ân, diğeri ise Rasulullah (s.a.s.)’in Sünneti’dir.

Kıymetli Okurlar,

Bir Ramazan’ı daha geride bıraktık. Ramazan bayramınız mübarek olsun. Bu Ramazan bayramının, İslâm âlemine hayırlar getirmesini ve Müslümanların, zalimler karşısında tek yürek, tek bilek olmasını Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Gelecek sayıda, buluşmak ümidiyle, Allah’a emanet olunuz.

Selâm ve duâ ile…

 

 

Yazar:
Ziya Gündüz
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul