22 Kasım 2017 - Çarşamba

Şu anda buradasınız: / SELAMUN ALEYKUM PASAPORTU

SELAMUN ALEYKUM PASAPORTU


 


 

Gazeteci Yazar M. Mustafa Uzun’un yeni kitabı “Selamun Aleykum Pasaportu”, Pınar Yayınlarından çıktı. Sırt çantası ile bütün Avrupa’yı gezen gazeteci Uzun, kitapta Batı’yı anlatıyor.

 

Almanya, İtalya, Fransa, Avusturya, Belçika, Hollanda, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Hırvatistan, Kıbrıs, Romanya, Sancak, Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyetini içine alan Batı notlarında 20 Avrupa ülkesinden gözlemlere yer veren Uzun, aynı zamanda insanlık tarihinde “arizi” bir konumda bulunan Batı’nın “çöküşüne” dair de cümleler kuruyor. 

 

Batı, Yolun Sonuna Geldi

 

Doğu’nun da Batı’nın da sahibi Allah’tır ve “Doğu”yu anlatmak için mutlaka “Batı”yı görmek gerekiyor” diyen Uzun’a göre Batı, Doğu’ya muhtaç. Çünkü eşya’yı ve kâinatı “iğrenç bir modernizm yalanı” ile kaplayan Batı, tahrif ettiği kendi ruhunu dahi Doğu’dan almıştır. Hıristiyanlık da, Yahudilik de Doğu’dan Batı’ya gitmiştir. Batı “geçici”dir. Toynbee’nin ifadesi ile son 3 asırda yeryüzündeki 26 Medeniyetten 16’sını yok eden ve 9 tanesini de fosilleştiren Batı yolun sonuna gelmiştir.  300 yıllık saldırgan saltanatının sonuna gelen Batı’nın bütün çözülmüşlüğü orta yerdedir.  Batı, düşmüştür.

 

Amsterdam Kanallarındaki Doğu

 

Henüz karşımızdaki dev yıkılmamış olsa da Hazreti Süleyman’ın asası gibi Batı’nın bütün dayanak noktalarının da kurtlar tarafından istila edildiğini söyleyen Uzun,  “Selamun Aleykum Pasaportu – Batı Notları”nda; Roma’da, Paris’te, Münih’te, Viyana’da ve diğer Avrupa Başkentlerinde, Batı’nın önemli şehirlerinde zerre misali aşağılık kompleksine kapılmadan, bir büyük zenginliğin altında yatan çapulcu ve hırsız damarı yakalamaya çalıştığını ifade ediyor. Uzun; “Elinizde tuttuğunuz bu kitapta Amsterdam’ın kanallarında kaybolan Uzak Asyalı gençlerin emeklerini de, Paris’in kaldırım taşları için canları pazarlanan Afrikalı babaları da ve Roma sokaklarında hala çığlıkları yankılanan Mağripli kızları da okuyacaksınız. Gidip gördüğümüz, gezdiğimiz, okuduğumuz “Batı” bu kitapta dostum” diyor.

 

Tek Çözüm “Selamun Aleykum” Pasaportu

 

Birileri, Ümmetin kalbine bir hançer gibi saplanan “milliyetçi”, “ırkçı”, “faşist”, “kafatasçı” ve “kavmiyetçi” düşüncelerle cirit atıyor zihin dünyamızda. Yüzyıllardır kanlı bıçaklı olan milletler Batı’da “bir”leşirken bizim ayrılmamızı tetikliyorlar habire…  Ulus devlet aptallıkları ile ağızlara birer parmak bal çalıyorlar, kışkırtıyorlar, parçalıyorlar, oyuna getiriyorlar ve nefret tohumlarını ekiyorlar sağa sola.

 

“Selamun Aleykum” yine büyük bir çözüm. “Selamun Aleykum” yine kapıları açıyor.

Selamı vermek sünnet, almak farzdır. “Selam”dan hesaba çekileceğiz. Ayette “Size selâm verildiğinde, siz de ondan daha güzeliyle selâm verin veya aynısı ile karşılık verin. Şüphesiz ki Allah her şeyin hesabını sorucudur.” diyor

Bu nedenle “selam”ı yaymak boynumuzun borcu. Bu nedenle “Selamun Aleykum” büyük bir parola. Asırlardır değişmeyen, asırlardır yanı başımızda, asırlardır tertemiz.

Tek çözüm “Selamun Aleykum” Pasaportu…

 

Kitap hakkında Bilgi için: Vuslat Kitap Kulübü: (0216) 612 78 22 

Yazar:
Ziya Gündüz
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul