18 Ocak 2018 - Perşembe

Şu anda buradasınız: / ŞİDDETLE KALKAN ZARARLA OTURUR

ŞİDDETLE KALKAN ZARARLA OTURUR

 

 

                                 

 

 

 


         

 

Duygusal fiziksel ve psikolojik birçok acıya olumsuzluğa verilen gayr-i ihtiyari bir cevap olarak tanımlayabilirim öfkeyi… İnsan  kendisine yapılan kadar, başkasına karşı yapılandan da incinebilir ve bundan dolayı öfkelenebilir.. Bazı İnsanlarda   öfke bir âfettir. Sonun başlangıcı olabilecek kadar önemsenmesi gereken kontrolsüz bir tepkidir.. Öfke anında insan doğru düşünemez. Normal davranışlarda bulunamaz. Öfkeli olarak yapılan işler hep sonradan pişmanlık duyulan işlerdir. Bunun için öfke ile kalkan zararla oturur atasözünü hep duyar ve sayısız örneklerle bu gerçekliği hep yaşarız.

          

Öfkenin şiddeti süresi insanlara ve eşyalar verdiği zarar çok farklılıklar arz eder. Bir anlık öfke ile cinayet işleyenlere rastlanabildiği gibi öfkesini kontrol ederek örneklik yaşayan yanlışları düzelterek topluma yön veren insanlara da rastlanabilir. Keskin sirke küpüne zarar mantığı ile öfke ve hiddete karşı yapmamız gerekenler kulaklarımızda küpe olursa sanırım bu makalem amacına ulaşmış olur…

          

Yüce Mevlamız öfkemizi kontrol etmemizi emir buyururken onun sevgili habibi Peygamber efendimiz ise yiğitliği pehlivanlığı öfke anındaki kontrolümüze bağlamıştır. Şiddetle ve hiddetle kalkanın zararla oturduğunu birçoğumuz yaşayarak müşahade etmişizdir. Biz hekimler ise beyin felci kalp krizi yada ani gelişen bayılma ajitasyon ve ruhsal tepkilerde hep öfkenin yada ani tepkiselliğin birçok durumda sebep olduğunu müşahade etmişizdir.. Çünkü öfke bağışıklık sistemimizi çökerterek bizi hastalıklara karşı savunmasız hale getiren ciddiye alınması gereken olumsuz bir duygu…

          

Peygamber Efendimiz, Cenab-ı Hakk'a sığınmayı öfkenin ilâcı olarak tavsiye etmiş.  İnsanın kendi kendine telkinle ulaşacağı irade sağlamlığının onu öfkelenmekten kurtaracağına işaret etmiştir. Yine Peygamberimiz, öfkeyi güç ve kuvvetin değil zayıflığın ve aczin alâmeti olarak görmüştür. Öfke nefse hâkim olamamanın işaretidir. Nefislerine hâkim olamayanların sonu ise hüsrandır.

          

İnsanın öfke ve hiddet tepkisi çok farklı sebeplerden meydana   gelebiliyor.. Önemsenmemek  değer   verilmemek  kullanılıyor intibaı yaşamak, aptal yerine konulmak haksızlığa uğramak  aldatılmak iftira vs..  Öfkelenmeye sebep olabilecek çok sayıda sinyal kişiden kişiye değişen tepkilerle öfke fitilini ateşleyebilir.. Öfke durumu ilk planda zarar veriyor gibi algılansa da insanı motive ederek bazı hayırlara da vesile olabileceği gerçeğini bilmeliyiz.. Bazı yanlışları düzeltmemiz için kontrollü öfke adeta ilaç gibi gelebilir insana..Yüzleşmekten kaçınılan bir çok gerçeklik durumunda kontrollü öfke bir açılım ile sorunun kökten çözülmesinin yolunu aydınlık hale getirebilir. Aile çocuk ilişkilerinde iyi kontrol edilen öfke  aile fertlerinin  birbirlerini iyi tanımaları ve sağlıklı ilişkiler kurulmasında   olumlu bir rol oynayabilir.Tabi özellikle kontrollü sıfatını vurguluyorum ki,  şiddetle kalkıp zararla oturulmasın..

        

Sık öfkelenen biri iseniz nedenini ve niçinini iyi sorgulamak durumundasınız demektir. Yapacağınız tesbitler son derece önemli olduğu için objektif olmak ve adaletli hareket etmek sorumluluğu  burada ayrıca önem arz eder.. Hatasız kul olmaz mantığı ve mükemmel olmadaki zorluklar kendimizi daha iyi tanımamız için ilk planda düşünmemiz gereken gerçeklikler olsa gerek Kendi doğrularımızdan başka doğruların olacağı ön kabulü çevremizdeki çok sayıda rengi daha berrak görmemizi sağlayacak ve başka doğrularla bizi yüzleştirecektir..

        

Öfke anında ilk yapılması gereken şey tıp otoritelerine göre çok değişkenlik gösterse de biz Peygamber Efendimizin engin bilgi denizinde bize berrak olarak gösterilen gerçekle hareket etmeli ve Yüce Rabbimizin adına sığınarak abdest tazelemesi yapmalıyız.

 

Yaptığımız eylemi kısaca açarak daha iyi anlamaya çalışalım: Euzü -besmele ile öfke anında yani zayıf anımızda bize musallat olabilecek cin ve şeytanlardan korunmuş oluyoruz. Kalkıp hareket ederek gerilimden kaynaklanan stres hormonlarının kana verilişini azaltıyoruz. Abdest tazeleyerek ise üzerimize çöreklenen negatif enerji kütlesini su ile yıkayarak üzerimizden uzaklaştırıyoruz..

 

Bir hekim gözü ile öfkeyi alt edebilmenin yolunu şöyle özetleyebilirim:

 

ü   Öfkelendiğiniz kişi ile göz teması kurun.

 

ü   Sen-ben davası yerine doğru olana yönelmeye çalışın.

 

ü   Yargılayarak değil algılayarak algılatarak düşüncenizi anlatmayı deneyin.

 

ü   Karşıdaki insanı küçük düşürücü söz ve eylemlerle haksız pozisyona düşmeyin.

 

ü   Size söylenen sözleri kesmeden dinleyerek anlaşma zemini bulmaya çalışın.

 

ü   Kızgınlık ve gerilim devam ediyorsa anlaşılmayı daha sonraya bırakın.

 

ü   Karşılıklı intikam duygularını canlandıracak pozisyonlara müsaade etmeyin.

 

ü   İçinizden lahavlevela kuvvete illa billâh evrensel duası ile manen koruyun ve korunun.

 

Barış ve mutluluk içinde kavgasız hiddet ve şiddetten uzak günler temennisi ile kalın sağlıcakla…

 

 

Yazar:
Ali Akben
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul