19 Ocak 2018 - Cuma

Şu anda buradasınız: / RASULÜLLAH VE TIP

RASULÜLLAH VE TIP

                                                    

                                                                                         

  

Sağlık ve Hastalık

Modern ve geleneksel tıp formatına uygun olan nebevi tıp her şeyin başını sağlıklı olmaya ve bu uğurda hepimizi göreve davet ediyor. Hastalanmadan sağlığı koruma yani koruyucu hekimlik, Nebevi tıpta çok önemli. Beslenme hatalarının çok olduğu  yani ağzımızdan  girenlerin sansürlenmediği bir dönemde yaşıyoruz. Helal haram kavramları adeta tu kaka. Hatta   nerede ise çağ dışı. Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için çalışırken yarını unutan ya da unutturulan bir yaşam tarzı bize sağlık kazandırabilir mi?

Acıkmadan sofraya oturup  midelerimizi çöp torbası gibi tıka basa  doldurarak  kendi ellerimizle kazdığımız kuyuya düşmemizi hangi tıp nasıl engelleyebilir? Doymak bilmeyen nefsani arzularımız manevi dinamikler olmadan nasıl dizginlenebilir ki?

Günümüz insanının ana sorunu kendi cahilane gayreti ile meydana getirdiği yaşam tarzı olarak görünüyor. Her şeyin başı ve aynı zamanda da sonu… Daha çok çalış daha çok üret   ve sorumsuzca da tüket. Adeta intihar manifestosu…

Sağlık ve hastalık… Hepimizi yakından ilgilendirir.  Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için çalışırken zamanın nasıl geçtiğini çoğunlukla fark etmeyiz. Zaman akıp geçerken hastalıklar hatta ani ölümler bile çoğunlukla bizi uyandırmaya kâfi gelmez. 

Hareketli olarak yaratılan ve aktif yaşamaya göre ayarlanan hücrelerimiz  aldığı zehirli gıda ve takviyelerle   kireçlenmekte fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde icra edemediği için paslanmakta. Tüm bu ve benzeri sorunların ortak paydası ise hastalıklar. Hastalanmadan yaşamak ise yukarıda ki aktarımlarıma göre kısmen mümkün. Nebevi tıp ise, bu yolculuğun klavuzu…  Klavuz kaptanını doğru ehil olanlardan seçerek sağlıklı mutlu yaşayabilir insan.      

Koruyucu ve Tedavi Edici Hekimlik

Peygamberimiz’in  sağlığa verdiği önemi, koruyucu hekimlik ve tedavi  edici hekimlik olarak ikiye ayırmak mümkündür. Koruyucu hekimliği, temizlik, sağlıklı ve helal beslenme, helal olan eğlenceler ve sporlar, zamanında ve yeterince istirahat, ibadetleri gereği gibi ve zamanında yerine getirmek, dua etmek ve haramlardan uzak durmak gibi yöntemler olarak görebiliriz. 

Tedavikonusunda ise şu esaslara dikkat edilebilir:

1- Hastalığı da şifayı da veren Allah'tır.

2- Hastalanınca şifa aranmalıdır.

3- Şifa için başvurulacak  çeşitli tedavi yolları ise,  perhiz, kan aldırma,ilaç, tebdîl-i mekan, rukye, dua okunmuş su çeşitli bitkiler sirke çörek otu aklımıza gelenler..

4- Nazar yani gözle yayılan negatif enerjinin insan hücresinde yaptığı sarsıntıya karşı  nazar ayetleri tıbbı tedavide zorlanılan bir çok hastalıkta ise okunmuş su ile şifa arayabiliriz..

Peygamberimiz’in bu tedavileri tavsiye ettiği yıllarda suyun kristalleşen canlı ve dış ortamdan etkilenen yapısı olduğu bilinmiyordu.  Günümüzde ise ilmen biliyoruz ki, su kendisine söylenen olumlu olumsuz sözlerden etkilenecek kadar hassas ve  olumlu telkinleri başka birisine aktaracak kadar da akıllı ve canlı aynı zaman da tedavi aracı.

 Nebevi Tıbbın Elif Bası

Nebevi tıbbının alfabesine  göre uygulanması kolay sonucu garantili sağlık tavsiyelerini kısaca hatırlayalım.

·      Acıkmadan sofraya oturmayalım.

·      Doymadan sofradan kalkalım.

·      Lokmaları küçülterek ve iyice çiğneyerek yiyelim.

·      Yemek başlangıcında dilimizin üzerine bir parça tuz alalım.

·      Tatlıları aç karnına ve ölçülü yemeye çalışalım.

·      Meyveler aç karnına yada yemeklerden iki saat kadar sonra yiyelim.

·      Yediklerimizin çeşidini azaltalım.

·      Yemek öncesi ve sonrası ellerimizi yıkayalım.

·      Yemek sonrası dişlerimizi fırçalayalım.

·      Stres gerilim sıkıntılı durumlarda abdest alarak negatif enerjilerden hücrelerimizi uzaklaştıralım.

·      Oruç tutarak hücrelerimizin kirini pasını ayıklayabiliriz

·      Yorgunluk gerginlik stres durumuna karşı seyahat ederek sağlığımıza zararlı olmalarını engelleyebiliriz.

·      Sık banyo ve duş alarak üzerimizdeki negatif enerjilerden kurtulabiliriz.

·      Gıdalarımıza çörek otu ilave ederek bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz.

·      Yılda bir kez hacamat yaptırma ile genç ve zinde kalabiliriz.

Yukarda kısaca sunmaya çalıştığım tedbirler kulaklarımıza küpe olduğunda  sanırım çözüm sürecinde işimiz sanılandan daha kolay hale gelecektir. Denemeye değer diye  düşünüyor ve haydı başlayalım diyorum. Sağlık ve mutluluk dileklerimle

 

Yazar:
Ali Akben
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul