22 Kasım 2017 - Çarşamba

Şu anda buradasınız: / BEYNİMİZDEKİ GİZEM

BEYNİMİZDEKİ GİZEM

                                                               

 

                                                                                                                                       

        

 

Beyin dışarıdan bakıldığında kalbimiz gibi sadece bir et parçası. Total ağırlığımızın yüzde 2 gibi bir kısmına tekabül etmesine rağmen akciğerlerimizle aldığımız oksijenin dörtte birini kullanıyor.

 

Sağlıklı yaşatılması ise buradaki gizemine bağlı... Bu bakımdan beynimize kan götüren ve getiren damarlar, diğer organlardakine göre, sayı bakımından daha fazla. Normal boyutlardaki yetişkin bir insanın beyin ağırlığı ortalama bir buçuk kilogram kadardır.

Mikroskop altında incelediğimizde karmaşık ve birbirine sayısız bağlarla bağlı bir şebeke... Beyin hücrelerimizin enerji olarak kullandığı gıdalarda son derece sınırlı olup en önemli olmazsa olmaz gıdası da doğal şekerler. Milyarlarla ifade edilen hücre sayısı yanında her hücrenin binlerce uzantı ile birbirinden haberdar olması bu kompleks organ üzerine yapılan sayısız çalışmanın sebebi olsa gerek.

Yıllar önce yaşanmış acı tatlı, güzel çirkin hatıralarımızı, saniyelerden daha kısa bir zaman dilimi içinde hatırlayarak, her gün yaşadığımız hatırlama mucizesini bugünkü bilgilerimizle dahi çözmüş değiliz. Telefonla iletişim yâda bilgisayar teknolojisi gibi olağanüstü başarılarımız bile bu muamma ve mucizeyi anlamamızı tam sağlamış değil.

“Ne yerseniz o olursunuz” yâda “yedikleriniz ilacınız olsun” sözlerinin en önemli muhatabı da yine mucize beynimiz. Yeme ve içmede dikkat etmemiz gereken hususlara riayet ettiğimizde daha mutlu olmamızı sağlayan hormonları beynimize salgılattığımız gibi unutkanlık, hafıza kaybı gibi hastalıklara karşı da, korunma elde etmiş oluyoruz.

Unutkanlık, dalgınlık, konsantrasyon eksikliği, yorgunluk, uyku düzensizliği, sıkıntı, depresyon ve stres gibi çağımızda çok sık şikayet konusu edilen problemlerin çözümünde beyin hücrelerimizin beslenmesi ile ilgili yanlışlarımızı bugün sorgulayarak, “nerede hata yapıyoruz?” sorusunu sorarak, araştırmamız gerekiyor. 

Uykudaki kalitenin bozulmasıyla ilgili sorunların yumağında yine beyin hücrelerimiz aklımıza geliyor. Çünkü vücudumuzda bulunan herhangi bir doku ve organımızın beyinde temsili bir merkezi muhakkak vardır. Uyku, açlık, tokluk, hiddet ve gerilim gibi hâsılı her şeyimizin merkezi beyindir.

Beslenme de yaptığımız yanlışlar beynimiz için çok önemli olduğuna göre çoğumuzun ortak paydası olan ruhsal, bedensel ve manevi sorunlardan arınmada, beyin sağlığının ayrı bir önemi ve değeri olsa gerek… Beslenme düzenimizi ve yaşam tarzımızı düzelttiğimiz zaman birçok amansız beyin hastalığına karşı aktif korunma sağlayabiliyoruz.

Bunama hastalığının tedavisinde milyarlarca dolar para harcanmasına rağmen tedavi için elde edilen kazanımların oldukça sınırlı olması bu hastalığa karşı korunmada alternatiflerin peşine bizleri itiyor. Aynı şekilde beyin felci, kalp krizi gibi hastalıklarda kan kolesterolü ve damar kirlenmesini önlemede de ağzımızdan girenlerin sansürlenmesi müthiş bir kalkan…

Hastalıklar gelmeden beyin ve ruh sağlığımızı korumak aslında tamamen bizlerin elinde…

Yeter ki kararlı olalım ve uygulamaya başlayalım. Ağzımızdan giren her lokma, aldığımız her nefes beyin hücrelerimiz için şifa olabilir. Yediklerimizi, içtiklerimizi bu bilinçle düzeltmeye ne dersiniz? Yarın çok geç olabilir. Sağlık ve mutluluk dileklerimle…

Yazar:
Dr. Ali Akben
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul