20 Ocak 2018 - Cumartesi

Şu anda buradasınız: / Yaralı Gazze İşgalciye Karşı Zafer Kazandı

Yaralı Gazze İşgalciye Karşı Zafer Kazandı

AYLIK PANAROMA


Sınır Ötesine Konteyner Kent

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde Suriye'nin Türkiye sınırına yakınına konteyner kent yapılıyor.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde Suriye'nin Türkiye sınırına yakınına konteyner kent yapılıyor.

Halep'in Azez ilçesine bağlı Siccu köyünde kurulacak bin konteynerden oluşan kampta 10 bin Suriyeli barınacak. Yaklaşık 95 dönüm alana kurulacak konteyner kentte yemekhane, sağlık ocağı, cami ve sosyal tesisler de yer alacak.

İHH İnsani Yardım Vakfı Kilis Koordinatörü Erhan Yemelek, yaptığı açıklamada, Halep ve çevresindeki çatışmalardan kaçan Suriyelileri, Esselame dışındaki yeni kurdukları kamplara yönlendirdiklerini belirtti.

***

Gazze'de Ölenlerin Sayısı 2051'e Yükseldi

İsrail'in, Gazze'den roket atıldığı iddiası üzerine yeniden başlattığı saldırılarda dünden bu yana ölenlerin sayısı 26'ya, toplamda ise 2 bin 51'ye yükseldi.

AA'da yer alan habere göre; İsrail'in, ateşkesin bozulmasının ardından Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısının 2 bin 51'e yükseldiği bildirildi.

İsrail savaş uçaklarının bu gece Gazze’nin değişik bölgelerine yoğun bombardıman yaptığını, isabet alan birçok binanın kullanılmaz hale geldiğini bildiren Kudra, İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana sürdürdüğü saldırılarında ölenlerin sayısının 2 bin 51'e, yaralananların sayısının da 10 bin 254'e yükseldiğini ifade etti.

'Yaralı Gazze işgalciye karşı zafer kazandı'

1948'de işgal edilen Filistin topraklarında faaliyet gösteren İslami Hareket'in lideri Şeyh Raid Salah, kuşatma altındaki yaralı Gazze'nin uzun süredir maruz kaldığı kuşatma ve saldırılara rağmen işgalciye karşı zafer kazandığını söyledi.

Şeyh Raid Salah, Gazze'ye destek mitinginde yaptığı konuşmada, Gazze'nin İsrail medyasını, işgal ordusu üst düzey komutanlarını ve hükümet üyelerini yenilgiyi itiraf etmeye ve savaşın hedeflerini gerçekleştiremediğini kabul etmeye mecbur bıraktığını belirtti. Gazze Şeridi'nden ablukanın kaldırılmasını, kapıların, limanın ve havaalanının açılmasını, Gazze'nin karasularından yararlanmasının sağlanmasını isteyen Şeyh Raid Salah, bu taleplerin Filistin halkının taleplerinin en alt düzeyi olduğunu söyledi. Şeyh Raid Salah, bu taleplerin şehitlerin kanıyla yazıldığını ve uzak-yakın herkese "Ya Gazze'de mutlu yaşarız veya şehit olur ölürüz" mesajı verdiğini bildirdi.

***

ABD Musul Yakınlarında IŞİD'i Vurdu

ABD ordusu, Amerikan savaş uçaklarının Musul Barajı yakınlarındaki IŞİD hedeflerine, son 24 saatte iki hava saldırısı daha düzenlediğini bildirdi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM) yapılan açıklamada, hava saldırılarının birinde IŞİD'e ait bir kontrol noktasının başarıyla imha edildiği, diğer hava saldırısının ise başarısız olduğu belirtildi. Operasyonda görev alan uçakların daha sonra bölgeden güvenli biçimde ayrıldığı kaydedildi.

CENTCOM açıklamasında, hava saldırılarının, IŞİD'e karşı birlikte mücadele eden Iraklı ve Kürt güçlerinin desteklenmesi, kritik altyapı tesisleri, Amerikan personeli ve tesislerinin savunulması ve insani yardım çabalarına destek sağlanması yetkisi altında yürütüldüğü ifade edildi.

ABD yönetimi dün, Irak güçlerinin Musul Barajı'nı militanlardan temizlediğini teyit etmiş, Iraklı ve Kürt güçlerin bölgedeki kontrollerini daha da genişletmek için birlikte çalıştığını belirtmişti.

***

Cuntaya Direniş Sürüyor

Mısır'da askeri darbenin ardından protestoların merkezi haline gelen RabiatulAdeviyye ve Nahda Meydanı'na yapılan kanlı baskının yıl dönümü nedeniyle başlayan protestolar sürüyor.

Ordunun 3 Temmuz 2013'te yönetime el koymasının ardından darbe karşıtı gösterilerin merkezi olan RabiatulAdeviyye ve Nahda meydanlarına 14 Ağustos'ta yapılan kanlı baskın, başkent Kahire ile Giza, İskenderiye, El-Kalyubiye, Dimyat, Ed-Dekahliye, Eş-Şarkıyye, El-Garbiyye, Kefer eş-Şeyh, El-Buhayra, Feyyum, Beni Süveyf, El-Minya, Port Said, Süveyş ve Kuzey Sina illerinde önceki gece de protesto edildi.

'Mursi Geri Dönsün'

Darbenin mimarı ve ordunun yönetime el koymasının ardından göreve gelen cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi aleyhine slogan atan eylemciler, katliam sırasında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıdı. Göstericiler, darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevine geri dönmesini talep etti. Mısır'daki 3 Temmuz darbesinin ardından yapılan gösterilerin merkezi haline gelen Kahire'deki RabiatulAdeviyye ve Nahda meydanlarına 14 Ağustos 2013'te güvenlik güçlerinin müdahalesinde binden fazla gösterici hayatını kaybetmiş, binlerce kişi yaralanmıştı.

***

Netanyahu O Ülkelerin İsimlerini Açıkladı! Türkiye De Var!

İsrail Başbakanı Netanyahu, Türkiye, Katar ve İran'ın Hamas'ın yanında olduğunu, Arap ülkelerinin ise Hamas'a karşı olduğunu söyledi.

AA'da yer alan habere göre; Netanyahu, başkent Tel Aviv'de Savunma Bakanı MoşeYalon'la düzenlediği basın toplantısında, İsrail ve Filistinli gruplar arasında Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanması yönünde yürütülen müzakerelerin askıya alınmasının ardından İsrail'in Gazze'ye yeniden başlattığı saldırılara değinerek, "Gazze'deki terör örgütlerinin liderleri ve komutanları bizim hedefimizdedir ve hiçbirinin dokunulmazlığı yoktur" dedi.

 

"Türkiye, Katar Ve İran Hamas'la Beraber, Arap Dünyası Hamas'a Karşı"

Netanyahu, Kahire'deki müzakerelere geri dönüşle ilgili bir soruya ise "Kim bizim bir bedel ödeyerek ateşkes sağlanması için çabaladığımızı söylüyor? Biz, ister ateşle isterse siyasetle olsun halkımızın güvenliğini sağlayacak bir zemin üzerinde çalışıyoruz. Mısır'ın gösterdiği büyük çabayı takdir ediyoruz. Biz Mısır'ın girişimini kabul ettik. İsrail Parlamentosu Knesset'teki tüm bakanlar da bunu kabul etti. Kim savaşı durdurmak istiyorsa Hamas'ın yaptıklarını durdurmalıdır. Arap dünyası Hamas'a karşı, kim onlarla beraber Katar, Türkiye ve İran" yanıtını verdi.

***

Myanmar'daki Müslümanların Durumu İçler Acısı

BM'nin yeni İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Lee, ülkedeki şiddet yüzünden yerlerinden olmuş Müslümanların durumuna dikkati çekti. Hazırlanan raporda, 'Durum içler acısı' denildi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Yanghee Lee, ülkedeki şiddet ortamı nedeniyle yerlerinden olan Müslümanlar için ciddi endişe duyduğunu belirterek, durumun "içler acısı" olduğunu söyledi.

Göreve yeni gelen Lee, özel raportör sıfatıyla ilk kez Myanmar'a giderek Rakhine (Arakan) eyaletinde yerlerinden edilmiş Müslümanların güç koşullarda yaşadığı kamplarda incelemelerde bulundu, siyasetçiler ve toplum liderleriyle bir araya geldi. Lee, temaslarının ardından yaptığı açıklamada, uzun süren askeri yönetimin ardından 2011'de seçilmiş bir hükümetle yola devam eden ve takdire şayan gelişmeler kaydeden Myanmar'da, insan hakları durumumun endişe verici olduğuna dikkati çekti.

***

Göstericiler 'Kırmızı Bölge'de

Pakistan'da 14 Ağustos'tan bu yana süren hükümet karşıtı gösteriler sertleşiyor. Göstericiler, parlamento ve hükümet binalarının olduğu bölgede bekliyor.

 Pakistan'da Başbakan Navaz Şerif'in istifasını isteyen on binlerce kişi, salı akşamı parlamento binasına yürüyüşe geçti.

Maske takan ve tel makasları taşıyan göstericiler, başkent İslamabad'da parlamentonun yanı sıra devlet başkanlığı ve başbakanlık resmi konutları ile çok sayıda diplomatik misyonun olduğu "Kırmızı Bölge" olarak adlandırılan bölgeden ayrılmıyor.

Göstericiler bölgeye giden yollardaki konteynerleri vinçle kaldırdı.

Pakistan Adalet Hareketi ve Pakistan Halk Hareketi destekçilerinden oluşan göstericiler, yürüyüş sırasında "Navaz git" sloganları attı.

***

Bir Milyon Kişi Karantinada

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü FadelaChaib açıkladı

 Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü FadelaChaib, DSÖ'nün Ebola salgınının görüldüğü ülkelerdeki ilgili kuruluşlar ile işbirliği yaparak hastaların virüsü başka bölgelere taşımamasını sağlamaya çalıştığını belirtti. Bu ülkelerdeki hükümetlerin salgının yaygın olarak görüldüğü yerlerde karantina alanları oluşturduğunu ifade eden Chaib, böylece insanların ülkenin başka bölgelerine seyahat etmelerinin engellendiğini kaydetti.

Hastalığa yakalananların ölüm riskinin çok yüksek olduğu Ebola'ya yol açan virüs, hastaların vücut sıvıları yoluyla yayılıyor. Virüs, bugüne kadar daha çok hastayla temasa geçen yakınlarına, ölen hastaları yıkayan ve gömenler ile hastalara müdahale ederken yeterli önlem almayan sağlık personeline bulaştı.

DSÖ, yaptığı yazılı açıklamada, 16 Ağustos'a kadar 2 bin 240 yeni Ebola vakası tespit edildiğini ve bin 229 kişinin bu hastalık dolayısıyla hayatını kaybettiğini belirtmişti. DSÖ verilerine göre Ebola salgınında Liberya'da 466, Gine'de 394, Sierra Leone'de 365 ve Nijerya'da da 4 kişi hayatını kaybetti.

Yazar:
Servet NAÇAR
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul