18 Ocak 2018 - Perşembe

Şu anda buradasınız: / MÜSLÜMANLARA SUNULAN SEÇENEKLER: YA GİT, YA ÖL

MÜSLÜMANLARA SUNULAN SEÇENEKLER: YA GİT, YA ÖL


HAZIRLAYAN: SERVET NAÇAR

Hindistan'da Müslümanlara Saldırı

Hindistan'ın kuzeydoğusunda ayrılıkçı militanların Müslüman köylülere otomatik silahlarla ateş açması sonucu en az 10 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Yetkililer, Bodo isyancılarının Assam eyaletindeki iki köye dün gece saldırı düzenlediğini açıkladı. Baksa bölgesindeki ilk saldırıda Ulusal Demokratik Bodoland Cephesi (NDFB) militanlarının, ikisi kadın üç kişiyi öldürdüğü belirtildi.

Assam Eyaleti Emniyet Genel Müdürü AP Raut, gazetecilere yaptığı açıklamada, NDFB üyesi silahlı kişilerin iki eve girip uyuyanların üzerine ateş açtığını ve üç kişiyi öldürdüklerini söyledi. Tulsibil bölgesinde düzenlenen ikinci saldırıda ise NDFB militanları dördü kadın, ikisi çocuk yedi sivili öldürdü. Saldırıda üç kişi ağır yaralandı.

Türkiye-İsrail 10 Gün İçinde Anlaşabilir

İsrailli yetkililere göre Türkiye-İsrail arasındaki ilişkiyi normalleştirecek anlaşma 10 gün içinde imzalanacak.

Dört yıl önce 9 Türk’ün ölümüyle sonuçlanan Mavi Marmara baskını ardından kopma noktasına gelen Türkiye-İsrail ilişkilerini normalleştirecek anlaşmanın 10 gün içinde imzalanacağı ileri sürülüyor. Anlaşma gereği, Anlaşma kapsamında İsrail, 21 milyon dolar tazminat ödeyecek. Türkiye de İsrailli yetkililerle operasyona katılan askerler hakkında açtığı davalardan vazgeçecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Amerikan PBS televizyonundan Charlie Rose’a verdiği röportajda, anlaşmanın günler içerisinde tamamlanacağını söylemiş, ardından İsrail’den anlaşmanın Başbakan Benjamin Netanyahu tarafından askıya alındığı haberi gelmişti.

İsrail basınına konuşan bir siyasi kaynak, taraflar arasındaki anlaşmada son aşamaya gelindiğini, Netanyahu’nun da bir kaç gün içerisinde anlaşmaya onay vereceğini söyledi.

Üslerde Gizli Hapishaneler

Afgan hükümeti, ABD ve İngiliz ordusunun Kandahar ve Helmand eyaletlerindeki üslerinde sayısı 6'ya ulaşan gizli hapishaneler kurduğunu ve Afgan vatandaşlarını buralara hapsettiğini ileri sürdü. Washington ise Karzai yönetiminin bunu bildiğini vurguladı. İddia, Batı ile Afganistan ilişkilerinde yeni bir gerginliğe yol açtı.

Afganistan'da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere'nin yeni gizli hapishaneleri bulunduğu ileri sürüldü. İddianın sahibi olan Afganistan hükümeti, ABD ve İngiltere ordusunun Afganistan'da gizli tutuklama merkezi kurduğunu kaydetti. Amerikalı yetkililer ise Hamid Karzai yönetiminin bu durumu bildiğini açıkladı.

İddianın ortaya atılmasının Batı ile Afganistan ilişkilerinde yeni bir gerginliğe neden olacağı ifade ediliyor. Gazeteport'un haberine göre üslerdeki gizli hapishanelerde tutulan Afganistan vatandaşlarının akibeti konusunda haber alınamamasından sonra Karzai yönetimi konuyu araştırmak için gerçekleri inceleme komisyonu kurdu.

Müslümanlara Sunulan seçenekler: Ya Git, Ya Öl

BM etnik temizlik uyarısını yinelerken Orta Afrika Cumhuriyetinde yaşayan binlerce Müslüman kaçma çabasında!

OAC’nin başkenti Bangui’de bir zamanlar özgürce yaşayabilen Müslümanlar canlarını kurtarma telaşı içindeler. Pazar günü barış gücünün koruması altında 1.300 Müslüman evlerini terk etti ama yine de konvoy saldırıya uğramaktan kurtulamadı.

Yaklaşık 10 ay kadar süren ve Müslüman ağırlıklı Seleka yönetiminin ardından ülkeye hâkim olan Hıristiyan ağırlıklı anti-Balaka yönetimi Müslümanlar için ülkeyi tam bir cehenneme çevirdi.

BM Genel Sekreteri bir yandan etnik-dini temizlik uyarısı yaparken, başkent Bangui’nin Müslümanlardan arındırılma işlemi ise sona doğru ilerliyor.

Camilere sığınan Müslümanlar burada da güvenli sayılmazlar ama buradan uzaklaştıklarında ise korkunç saldırılara maruz kalıyorlar. Seleka Mart 2013’te başkent Bangui’ye hakim olmuş ve 2003’te darbeyle ülke yönetimine el koyan Başkan FrancosiBozzie’yi devirmişti. Seleka başkanlığa MichelDjotodia’yı getirmişti. Ocak ayında Fransız ve Afrika Birliği askerlerinin Seleka yönetimini devirmesiyle Hıristiyanlar tekrar iktidar oldular ve bu tarihten bu yana Müslümanları vahşice yöntemlerle katlediyorlar.

Anti-Balaka grubu Selekaları destekleyenleri Arapça konuştukları ve bir kısmı da Çad’dan geldiği için yabancı kabul ediyorlar.

Küresel güçlerin Nijerya üzerinden Afrika oyunu

Dini, kültürel ve ekonomik ayrımcılığa maruz kalan Müslümanların hak talebini 'terörizm' ile yaftalayan Batı dünyası, Afrika'nın petrol ve uranyum devi Nijerya'yı da Afganistan, Irak, Suriye ve Orta Afrika'ya dönüştürmek için harekete geçti.

ABD ve AB'nin başını çektiği küresel güçlerin Afrika'yı yeniden dizayn projesi sürüyor. Libya ile başlayan ve Mali'den sonra Orta Afrika ile devam eden kaos planının yeni aktörü ise Afrika'nın petrol ve uranyum devi Nijerya. İşgale kılıf arayanlar, Hristiyan azınlığın Müslüman çoğunluğu yönettiği ülkede, Boko Haram örgütünün 300 kız öğrenciyi kaçırmasını bahane olarak kullanıyor. Dini, kültürel ve ekonomik ayrımcılığa maruz kalan Müslümanların hak talebini 'teörizm'le yaftalayan Batı dünyası, Nijerya'yı da Afganistan, Irak, Suriye ve Orta Afrika'ya dönüştürecek. Mali ve Orta Afrika'ya askeri müdahalede bulunan Fransa, dün Nijerya'da Müslümanların çoğunlukta yaşadığı ülkenin kuzeyine 5 bin asker sevk etme kararı alırken ABD ve İngiltere de lojistik destek için birlikler gönderecek.

Boko Haram'ın Müslümanlıkla alakası yok

Nijerya'nın Ankara Büyükelçisi Abdulhamid, Boko Haram örgütünün eylemlerine dini anlam yüklenmesini eleştirerek, 'Yaptıklarının Müslümanlıkla bir alakası yok' dedi.

Nijerya'nın Ankara Büyükelçisi Ahmed Abdulhamid, Boko Haram örgütünün eylemlerine dini anlam yüklenmesini eleştirerek, "Hiçbir din masum insanların öldürülmesine müsaade etmez. Yaptıklarının Müslümanlıkla bir alakası yok" dedi.

AA muhabirinin, Boko Haram örgütünün eylemleri ve son günlerde kaçırılan kız öğrenciler konularındaki sorularını yanıtlayan Abdulhamid, kaçırma olayını gerçekleştiren teröristlerin sadece Nijerya için değil, tüm dünya için tehlike arz ettiğini söyledi.

Uluslararası camianın terörle mücadelede ülkesine verdiği destekten memnuniyet duyduğunu ifade eden Abdulhamid, "Nijerya hükümeti de bu konuda elinden gelenin en iyisini yapmaktadır. Sadece ülkemizde değil, diğer ülkelere de askeri birlikler gönderiyoruz. Bu yüzden Boko Haram'la savaşma kapasitemizi sorgulayanları anlayamıyorum" diye konuştu. Büyük elçi Abdulhamid, Boko Haram örgütünün eylemlerine dini bir anlam yüklenmesini de eleştirdi. Abdulhamid, "Yaptıklarının Müslümanlıkla bir alakası yok. Hiçbir din masum insanların öldürülmesine müsaade etmez" ifadelerini kullandı.

Myanmar Arakanlı Müslümanları Ölüme Terk Ediyor

Myanmar hükümeti, Arakanlı Müslümanların Budistler tarafından yerlerinden edilmelerine, öldürülmelerine ve şiddete maruz kalmalarına göz yumarken şimdi de evlerinden, yurtlarından edilmiş Müslümanların kamplarda sağlık hizmetlerine ulaşmasına engel oluyor ve onları ölüme terk ediyor. BM ise gerekli tedbirleri almaktan aciz.

Hastanede muayene olmak, onlar için söz konusu dahi değil; Myanmar’da uzun süredir zulme uğrayan, azınlık konumundaki Arakanlı Müslümanların hastaneye kabulü oldukça uzun bir onay süreci gerektiriyor. Umutsuzca, aileler yerlerinden edilerek kamplara tıkılmış on binlerce Arakanlı Müslümanın kullanabileceği tek sağlık merkezi olan Dapaing kliniğine yönlendirdi –ki orada da personel bulmak oldukça güçtü. Saat, henüz 16:00 olmasına rağmen kapılara kilit vurulmuştu bile.

Myanmar’da ölen Arakanlı Müslüman sayısı hızlıca artıyor ve yaşanan insani kriz büyüyor. Budistlerin idaresindeki hükümet ise, Müslüman azınlığı en temel haklardan dahi mahrum bırakıyor.

Esed, Türkmenlere Bomba Yağdırdı

Lazkiye'nin Keseb kasabası ve çevresinde rejime ait birliklerle muhalifler arasındaki çatışmalar şiddetlendi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Yayladağı ilçesi yakınlarındaki Keseb kasabasının güneyi, Çelme Tepesi ve Bayırbucak Türkmen bölgesinde yer alan Fırınlıkmevkisinde gece saatlerinden bu yana aralıklarla devam eden çatışmalar öğle saatlerinden itibaren şiddetini arttırdı.

Rejime ait birliklerin, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere hava destekli saldırılar düzenlediği, çatışmalarda ölü ve yaralıların olduğu öğrenildi.

Şiddetli patlama sesleri Yayladağı ilçesinden duyulurken Keseb kasabası ve çevresinden dumanların yükseldiği görüldü.

Güney Sudan'da 'kolera' Salgını

Dünya Sağlık Örgütü, iç savaş nedeniyle binlerce kişinin evsiz kaldığı Güney Sudan'da dokuz kişinin kolera salgınında öldüğünü açıkladı. ABD Başkanı Obama, insani krizden etkilenenlere yönelik 50 milyon dolarlık yardımı onayladı.

DSÖ sözcüsü Tarık Jasarevic, başkent Juba ve çevresinde 138 kolera vakasının tespit edildiğini, tedavi edilmediği taktirde ölümlerin artabileceğini açıkladı.

"Salgın yoğunlaşıyor ve daha fazla vaka beklenmektedir" diyen Jasarevic, Birleşmiş Milletler (BM) Sağlık Dairesi ve diğer yardım kuruluşlarının bölgeye ulaşmasını istedi..

Cumhurbaşkanı SalvaKiir’e bağlı hükümet güçleri ile eski yardımcısı RiekMachar’a bağlı birlikler arasındaki çatışmalar nedeniyle 1 milyon 300 bin Güney Sudanlı evsiz kaldı. Ülke genelinde halkın uygun barınak, temiz su veya tuvalet olmadan yaşamaya çalıştığı bildiriliyor.

Yanlızca başkentte 79 binden fazla sivil BM kamplarına sığındı.

San aylarda şiddetini arttıran yağmurlar da yardım çabalarını aksattığı gibi koleranın yayılmasına yardımcı oluyor.

Koleradan özellikle çocuklar risk altında. UNICEF, Güney Sudan'da 80 bin kişinin kolera aşısı olduğunu açıkladı.

Ebu Hamza Suçlu Bulundu

İngiltere'den ABD'ye teslim edilen ve 11 'terör' suçuyla yargılanan Mısırlı din adamı Ebu Hamza El Masri, jüri tarafından suçlu bulundu. Ebu Hamza'nın ömür boyu hapis cezası alabileceği belirtildi.

İngiltere tarafından iki yıl önce ABD'ye teslim edilen ve arasında El Kaide'ye desteğin de yer aldığı 11 'terör' suçlamasıyla yargılanan Mısır doğumlu din adamı Ebu Hamza El Masri, dört haftalık yargılamanın ardından jüri tarafından suçlu bulundu.

Manhattan'daki Federal Mahkemede, doğum ismi olan Mustafa Kamil Mustafa adıyla Yemen'de turistlerin kaçırılması, Oregon'da 'terörist' eğitim kampı organize etme ve 11 Eylül saldırılarını övmenin de arasında bulunduğu 11 suçlamayla yargılanan Ebu Hamza, iddiaları reddetti.

Avukatının, suçlamaların müvekkilinin eylemleri değil söylemleri nedeniyle yöneltildiğini savunmasına karşın Ebu Hamza, jüri tarafından suçlu bulundu. Ebu Hamza'nın ömür boyu hapis cezası alabileceği kaydedildi.

İngiltere'nin Başkenti Londra'da Finsbury Park'taki camide verdiği vaazlarda nefret suçu ve cinayete azmettirme suçlarını işlediği iddiasıyla tutuklanan Ebu Hamza El Masri, ABD'nin talebi üzerine iki yıl önce New York'a getirilmişti.

120 Yılın En Büyük Felaketi!

Balkanlar bölgedeki son 120 yılın en büyük sel felaketiyle boğuşuyor. Beş gündür devam eden aşırı yağışlar nedeniyle Sava nehrinin taşması sonucu Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’da en az 46 kişi yaşamını yitirdi. Bosna Hersek’te seller nedeniyle tarım arazileri ve çok sayıda ev sular altında kaldı. Aşırı yağışların ardından meydana gelen seller, heyelanlara da yol açtı. Heyelanlar Bosna’daki karayolu ulaşımını önemli ölçüde etkiledi.

Bir kent yok oldu

Bosna Hersek’te 2 bin heyelan meydana geldi. Balkanlar’ın tamamı göz önüne alındığında toplamda en az 3 bin heyelan meydana geldi. Sel felaketi nedeniyle şu ana kadar Sırbistan’da 25 bin, Bosna Hersek’te 50 bin, Hırvatistan’da da 15 bin kişi tahliye edildi. Bosna Hersek Savunma Bakanı Osmiç “Bosanski Şamac kentini helikopterle havadan izledim ve kent tamamen sular altında. Bu kent adeta yok oldu” dedi.

301 kişi Tamamen İhmalden Öldü

İş Güvenliği Uzmanı Muharrem Demirbilek, 301 kişinin ölümünün tamamen ihmal ve güvenlik önlemlerinin basite alınmasından kaynaklandığını belirtti.

Soma'da 13 Mayıs günü meydana gelen maden kazasının ardından bölgeye giderek incelemelerde bulunan İş Güvenliği Uzmanı Muharrem Demirbilek, 301 kişinin ölümünün tamamen ihmal ve güvenlik önlemlerinin basite alınmasından kaynaklandığını belirtti.

Zamanında alınmayan basit tedbirlerin bugün yüzlerce ocağın sönmesine ve milyonlarca kişinin yüreğinin sızlamasına neden olduğunu belirten Demirbilek, "Madende yaklaşık 10 gündür kademli olarak içerisinin ısısı artmasına rağmen durumun müdahale edilmemesi vahameti ve iş güvenliği konusundaki garabeti ortaya koyuyor" dedi.

Yazar:
Servet NAÇAR
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul