18 Ocak 2018 - Perşembe

Şu anda buradasınız: / Raid Salah’a Hapis Cezası

Raid Salah’a Hapis CezasıRaid Salah’a Hapis Cezası

"Mescid-i Aksa Muhafızı" lakaplı, 1948 Filistin İslami Hareketinin sözcüsü Zahi Necidat, Batı Kudüs’teki İsrail Sulh Mahkemesi'nin hareketin lideri Salah’ı, 2007'de verdiği bir cuma hutbesine istinaden açılan davada, 16 ay hapis cezasına çarptırdığını bildirdi. Verilen karara göre 16 aylık hapis cezasının 8 ayının kesinleştiğini, geri kalan 8 ayının ise hükmünün açık bırakıldığını söyleyen Necidat, Salah’ın avukatlarının kararı temyiz edeceğini bildirdi.

Şehadet Eylemcileri Hubeyşe ve Ez-Zubeydi Nablus'ta Toprağa Verildi

Şehit İmad Ez-Zubeydi, 22 Nisan 2001'de Kefer Saba'da gerçekleştirdiği şehadet eylemiyle 27 işgalciyi öldürmüş ve yaklaşık 50 işgalcinin de yaralanmasına yol açmıştı. Şehit Mahir Hubeyşe'nin 2 Aralık 2001'de Hayfa kentinde gerçekleştirdiği şehadet eyleminde ise 16 işgalci hayatını kaybederken 55 işgalci de yaralanmıştı. Batı Yaka'nın Nablus kentinde bugün (12 Mart Çarşamba) öğle saatlerinde binlerce Filistinli, İslami Direniş Hareketi (Hamas)'ın askeri kanadı İzzeddin El- Kassam üyesi şehadet eylemcileri Mahir Hubeyşe ve İmad Ez-Zubeydi için düzenlenen cenaze törenine katıldı.

İsrail Ordusu, Gazze'de 7 noktayı Havadan Vurduğunu Duyurdu

Açıklamada, İsrail ordu sözcüsü Yarbay Peter Lerner’in, "Dün Güney İsrail'de yaşayan vatandaşlarımızın güvenliği önemli ölçüde zarar gördü. Buna karşılık verdik, tehdidi bertaraf etmek ve büyümesini önlemek için bunu yapmaya devam edeceğiz. Bu bizim için zorunluluktur ve sorumluluğu da Gazze’deki terörizmdir” sözlerine yer verildi. (STV isimli kanal, bu haberi yaparken, aynı şekilde İsrail dilini kullanarak, Gazzeli Müslümanlara terörist dedi)

Suudi Arabistan İhvan'ı Terörist İlan Etti

Suudi Arabistan'dan yapılan açıklamada Mısır'da faaliyet gören Müslüman Kardeşleri 'terörist' ilan etti.

UNICEF: Suriyeli Çocukların Durumu İçler Acısı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, Suriye'deki iç savaştan etkilenen çocukların sayısının son bir yılda iki kat arttığını bildirdi. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) yayımladığı rapora göre, savaşın başlangıcından bugüne kadar geçen 3 yılda, savaştan yaklaşık 5.5 milyon çocuk etkilendi. Son bir yılda ise bu sayı iki katına çıktı. Yaklaşık 1.2 milyon çocuğun sığınmacı olarak hayatlarını sürdürmek zorunda kaldığına işaret edilen raporda, bu çocukların çoğunun temiz su ve yeterli gıdadan yoksun olduğuna işaret edildi.

Suriye'den Kaçışlar Devem Ediyor

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan son 10 günde 10 bine yakın Suriyeli, Türkiye'ye giriş yaptı. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, başta Halep olmak üzere Hama, Humus ve İdlib kentleri ile bağlı köy ve beldelerde yaşanan çatışmaların şiddetini artırması nedeniyle ülkeden kaçışlar sürüyor. Çatışmaların her geçen gün artması nedeniyle Cilvegözu Sınır Kapısı'ndan son 10 gün içinde pasaportlarıyla 10 bine yakın Suriyeli'nin Türkiye'ye geçtiği öğrenildi. Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan giriş yapan Suriyeliler arasında kadın ve çocukların çoğunlukta olduğu, geçişlerin yoğunluğu nedeniyle kapıda güvenlik önlemi alındığı gözlendi.

 Tayland Polisi, Bir Ormandaki Gizli Kampta 200 Türk Mülteci Bulunduğunu Açıkladı

Tayland polisi, ülkenin güneyindeki Songkhla bölgesindeki bir ormandaki gizli kampa yaptığı baskında, 200 Türk mültecinin yakalandığını söyledi. Ülkenin güneyinde Malezya sınırı yakınlarındaki Songkhla vilayetinde bulunan kamptaki mültecilerin kendilerini ‘Türk' diye nitelendirdiği bildirildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Tayland temsilcisi gruptakilerin Çin'den gelen Uygur Türkleri olup olmadığını saptamaya çalıştıklarını söyledi.

Kırım'da Ekonomik Felaket Kapıda

Ukrayna'da Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in AB ile ortalık anlaşmalarını imzalamaya yanaşmaması üzerine başlatılan ve hükümet değişimi ile sonuçlanan sokak olaylarının ardından eski Sovyet ülkesi öngörülemeyen bir kaosa sürüklendi. Devlet başkanlığı ve Başbakanlığa AB yanlısı siyasi isimlerin getirilmesi sürecini uzaktan izleyen Rusya'nın, Kırım'da dengeleri değiştiren son hamlesi ise hesapları bir anda değiştirdi. Rus yanlısı vekillerin de katkısı ile Kırım Özerk Cumhuriyeti 16 Mart'ta 'bağımsızlık' için referanduma gidiyor. Ancak Rusya'ya bağlanma sürecinin bir halkası olarak görülen bu girişimin yalnızca Ukrayna'yı değil, yarımadayı da zor durumda bırakacağı belirtiliyor.

Güney Sudan’da siyasi Kriz

Ülkede 12'si muhalif, 5'i hükümet ortağı 17 partiden oluşan koalisyonun sözcüsü Joseph Melik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in siyasi güçlerin liderleri ve parlamento temsilcileriyle bir araya geldiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Kiir ile tüm siyasi partileri içine alacak milli birlik hükümetinin nasıl kurulacağını görüştüklerini ifade eden Melik, Mayardit'in 2018 yılına kadar görevde kalacak geçiş hükümetinin kurulmasına onay verdiğini söyledi.

Kayıp Uçağın Yeri Tespit Edildi

Malezya Havayollarına günlerdir kayıp olan 370 sefer sayılı uçağın akıbetiyle ilgili Çin hükümetinden son dakika açıklaması geldi.  Çin uydusunın Güney Çin Denizi'nde kazaya ait bir görüntü yakalamış olabileceği bildirildi. Uydu kayıtlarında denize büyük bir cismin çakıldığına ait görüntüleri değerlendiren Çin Bilim Akademisi söz konusu görüntülerin Boeing 777'ye ait olabileceğini açıkladı.

.

 Yazar:
Servet NAÇAR
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul