19 Ocak 2018 - Cuma

Şu anda buradasınız: / Küresel Politikada Yeni Bir Çağın Şafak Vakti Zafer BANGASH *

Küresel Politikada Yeni Bir Çağın Şafak Vakti Zafer BANGASH *

 


Son 30 yıllık periyot içerisinde Müslümanlar, bir süper gücü(Sovyet Rusya) tarihin çöplüğüne gönderdiler ve diğer bir süper güç olan Amerika''yı ve onun bölgesel yardımcısı İsrail''i de göndermekle meşguller. Özellikle Amerika''ya karşı kazanılan başarılar dikkate değer nitelikte; çünkü mücahidler dışarıdan herhangi bir yardım almıyorlar, alıyorlarsa da son derece ufak yardımlar alıyorlar. Afganistan''da 1989'' da Kızıl Ordu''nun yenilgiye uğratılması ile, Müslümanlar için barış dolu günlerin oluşması gerekiyordu; fakat bu olmadı. Bunun yerine, Müslümanların bu adanmışlıkları, Doğu Avrupa''nın tutsak insanlarının özgürlüğe kavuşmasını sağladı ve Amerika''nın tek süper güç olarak ortaya çıkmasına sebep oldu. Amerika Müslümanlara minnettarlığını göstermek yerine, hızlı bir şekilde İslam''ın yükselen gücünü bastırma yoluna gitti. Afganistan''daki ve Irak''taki savaşlar, bu zihin yapısının bir sonucudur. Müslümanların yiğitçe direnişleri ve Amerikalı yöneticilerin muazzam aptallıkları sayesinde, Amerika, ekonomik erime ile tırmanışa geçen, büyük bir askeri yenilginin eşiğinde duruyor. 
Genelde Batı ve özelde Amerika, tarih boyunca kendi toplumlarını oluşturmak adına diğer insanların kaynaklarını yağmaladılar. ''Terörle mücadele'' bahanesi altında Irak''ta ve Afganistan''da yapılan savaşlar da, bu bölgelerdeki kaynakları sömürmeyi amaçlıyor. Amerika''nın Irak''a girmesinin asıl sebebi bölgedeki petrolü kontrol etmek iken, Afganistan da Orta Asya''nın kaynaklarına ulaşmak için bulunmaz bir fırsat konumundadır. Ama bu hedeflerin hiçbirine ulaşamadılar.
Tarih boyunca, medeniyetlerin yükselişleri ve inişleri sürekli var olagelmiştir. Her büyük güç, er ya da geç çoğunlukla içinde barındırdığı yıkıcı etkideki mikroplardan dolayı yıkılmıştır. İyi niyetli bir yaklaşımla Amerika''yı bir medeniyet olarak tanımlarsak -kiminiz tarihe düştüğü kötü notlardan dolayı Amerika''yı barbar olarak tanımlayabilirsiniz-, Amerika''nın yok oluş vakti, diğer medeniyetlerin yıkılışlarından çok daha erken geldi. Amerikalı propagandacıların 21. yüzyılın Amerikalıların yüzyılı olduğu tezinin aksine Amerikan ihtişamı on yıldan daha az bir zaman dilimi içinde yok oldu.
Amerika''nın yenilmezlik mitinden kaynaklanan küstahça kibri ve insanlığa uyguladığı korkunç vahşetler, Amerika''yı dünya çapında nefret edilen ülke haline getirdi. 2001''de Taliban''ın Kabil''den hızlı bir şekilde tahliye edilmesi ve 2003''te Irak ordusunun hızlı bir şekilde yenilgiye uğratılması Amerika''nın küstahlaşmasına sebebiyet verdi. Amerika''nın teknolojik üstünlüğüne rağmen, savaşlarda ortaya çıkan tablolar en iyi yapılmış planlarla alay edilecek tarzda durumları ortaya çıkardı. Her iki tiyatroda da, ağır silahlarla silahlanmış Amerikan askerleri, pek fazla silahları olmayan; fakat kararlı bir şekilde direnişlerini sürdüren mücahitler tarafından yenilgiye uğratıldılar.
Bunların yanı sıra Amerika''nın çöküşünü çabuklaştıran başka gelişmeler de var. İslami İran''ın kararlılığı ve Amerika''nın zorbalığını kabullenmeyişi, özellikle Güney Amerika''daki ülkeler olmak üzere, diğer ülkelere Amerikan hegemonyasına karşı meydan okuma konusunda cesaret verdi. 
Lübnan''da Hizbullah, Filistin''de de Hamas ve İslami Cihad, başarıları ile mazlum insanların güvenlerinin yerine gelmesine yardımcı oldu. Hizbullah''ın ilk olarak 2000 yılında Siyonist-savaş makinesini Güney Lübnan''ın çoğundan defetmesi ve daha sonra ise 2006 yılı Temmuz-Ağustos Savaşı''nda yenilgiye uğratması ile, bölgedeki tablo radikal bir biçimde değişti. İsrail kimlik krizi ile karşı karşıya kaldı; Ağustosta 2006''da Lübnan sınırında sendeleme yaşayarak cesaretlerini kaybeden İsrail askerleri ciddi anlamda bunalım yaşadılar. Geçtiğimiz Temmuz ayında, Hizbullah ile İsrail arasında yapılan esir takası da, Siyonist tabuta çakılan diğer bir çivi oldu.
Dünyadaki iki zalim gücün burnunun yere sürtülmesi ile birlikte, şimdi İslami Hareketlerin inisiyatifi ele alma vakti geldi. Eğer ki, Müslümanlar fedakârlıkları ile elde ettikleri bu fırsatı israf eder ve Rusya, Çin, Avrupa Birliği ve Hindistan gibi ülkeler bu fırsattan yararlanmaya çalışırlarsa, bu durum Müslümanlar için bir başka trajedi olur. Öyleyse, ne yapılmalı? 
Öncelikle, Müslümanlar kendilerinden hoşnut olmamalıdırlar: Daha önceden Sovyet Rusya''ya yapılan tarzda, Amerika''ya da ses getirecek askeri bir hezimet tattırmak için çabalamalılar. Askeri hezimet yeterli değildir; ekonomik olarak da acı çektirilmeli. Her ikisi de, başarılabilir amaçlardır. İkinci olarak, İslami İran, ümmetin kaynaklarını harekete geçirmede öncülük etmeli ve küresel İslami Hareketlerin farklı kıyılarını bir araya getirmede koordinatör görevini görmelidir. Ümmet arasında, İran ve Hizbullah''ın liderlerinin etkileyici ve ilham verici bir modeli temsil ettikleri konusunda farkındalık mevcuttur. Bu, merkez ve farkına varılması gereken apayrı güçlerin kaynaşmasıdır. 
Batı, kurt sürüsü misali zayıf düşmanlarına saldırır. Afganistan''da ve Irak''ta, ülkelerin çoğu Amerika ile birlikte savaşıyor. Irak''ta savaş, yalanlar üzerinde kurularak başladı; fakat, hala Amerikan liderlerini savaş suçlusu olarak yargılama konusu konuşulmuyor. Bu gün gelecek; fakat bunun için Müslümanların kendi hareket mekanizmalarını belirlemeleri ve ümmetin genel amaçları uğruna çalışmak amacıyla çabalarını tek bir güç -oluşum- altında birleştirmeleri gerekiyor.
Doğa, boşluktan nefret eder; eğer ki Müslümanlar bu boşluğu dolduramazlarsa, başkaları dolduracak. Zaman, özü buluş zamanı. Müslümanlar anı yakalamalı ve kendi topraklarındaki ve diğer topraklardaki Amerikan/ Batı hegemonyasına son vermelidirler. Müslümanlar, eğer ki fedakârlık bilincine erişir ve kendileri için bazı şeyleri feda edebilirlerse, bunu gerçekleştirmeye muktedirdirler. 

* Çağdaş İslami Düşünce Enstitüsü Müdürü ve Crescent İnternational dergisi yazarı 
Tercüme: İsmail Duman -İsra Haber-

Yazar:
Vuslat
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul