21 Ocak 2018 - Pazar

Şu anda buradasınız: / İsrail, komşularına gözdağı vermek zorundaymış!

İsrail, komşularına gözdağı vermek zorundaymış!

 

Hürriyet Daily News, 20 Ocak 2009
Tel Aviv üniversitesi profesörlerinden Asher Susser'in Hürriyet kanalıyla uluslararası kamuoyuna duyurulan İngilizce makalesinde Gazze katliamına Dünya kamuoyunda oluşan tepkilere cevaplar veriliyor. Nedense Filistin görüşüne yer vermeden yayınlanan ve orijinal adı: The war in Gaza- A view from Israel olan makaleden bölümleri okuyoruz:

Görünüşler yanıltıcı olabilir. Gazze savaşı sadece Hamas'ın İsrail'e attığı füzelerle ilgili gibi görünse de, bu resmin bir yüzü. İsrail için uzun vadede varolma meselesi bahis konusu.
Ortadoğu son 20 yılda muazzam değişimlere sahne oldu. Başta Mısır olmak üzere bölgedeki ülkelerin Sünni Arap yapısı geriledi ve bölgede etkinliğini kaybetti. Bu eğilim Irak'ın ve yandaşlarının ABD tarafından yenilmesiyle hızlanmış oldu. Irak'ın doğu kapı bekçiliğinden çekilmiş olması, bölgeyi modern çağda hiç olmadığı kadar İran'ın stratejik girişimlerine açık hale getirdi.
İran'ın egemen dizaynı ve bölgesel nüfuzu Ortadoğu'nun yüzünü değiştirdi. Önceden "bölgesel uç" olarak tanımlanan İran, şimdi oldukça "bölgesel merkez" durumunda.
…….
İsrail'in Lübnan'da Hizbullah'la 2006'daki savaşı bölgedeki nisbeten yeni iki egemenlik gücünün ilk dolaylı karşılaşmasıydı: İran ve İsrail. Gazze de bir diğeri. İsrail İran'ın vekillerinin, halkımızın yüzbinlercesini sığınaklara kaçışmaya mahkum eden roketlerini kabul edemez. İsrail'in tüm komşuları, Gazze'yi örnek almaktan böyle bir provokasyonun bedelinin dayanılmaz olduğunun anlatılmasıyla caydırılmalıdır. Eğer İsrail çaresizlik ve savaşmaya isteksizlik gösterirse, bu komşuları tarafından onun böyle bir mesaj verme gücünden yoksun olduğu şeklinde yorumlanır ki, bu durumda bölgede uzun süre yaşama şansı ciddi anlamda şüpheli hale gelir.
Çok zorlu ve düşman bir komşulukta yaşama şansı söz konusuyken, "orantılı güç" tam olarak nedir? Orantılılık tartışması İsrail'in genel tehdit algısı ve yapılacak harekatın bu tehditle orantılı olup olmadığı göz önüne alınarak yapılmalıdır. İsrail sadece Hamas tehdidiyle savaşmıyor, gelecekte onulmaz kayıplarına yol açabilecek savaşları caydırma yoluyla önlemeye çalışmaktadır.
…….. 
İsrail'in 2006'da Lübnan'da güç kullanmak zorunda kalması havada güzel icra edildi, ama yerde vasatın altında politik- askeri liderlik nedeniyle iyi yerine getirilmedi. Buna rağmen, arzulanan şeyleri kısmen de olsa sağladı. Hizbullah'ın İsrail sınırından kovulması ve sınırda 2,5 yıllık rahatlık. Şu ana kadar Hizbullah mevcut savaşın dışında kalmaya dikkat etti, ne kadar süreyle böyle yapacağını zaman gösterecek. Eğer böyle olursa, bu da "sözde orantısız cevap" ın başarılarından biri olacaktır.
…………….
Hamas'ın tekrar silahlanmasını önlemek için Mısır- Gazze sınırına güvenilir bir sistem de gereklidir. İsrail bu hedefleri güvenceye almak için elinden gelenin en iyisini yapacak ve bunların gerçekten elde olduğunu anlayana kadar da sebat edecektir.

Yazar:
Vuslat
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul