18 Ocak 2018 - Perşembe

Şu anda buradasınız: / PAÇAVRA YÂ DA GRİP HASTALIĞI

PAÇAVRA YÂ DA GRİP HASTALIĞI

Hava şartlarındaki ani değişimlere ayak uydurmakta zorlandığımız bu aylar üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha sık görüldüğünü hepimiz biliyoruz.Sıklıklar gafil avlanmalarımız sonucuda bu hastalığın pençesinden kurtulmamızda bazen mümkün olmamakta…Grip veya nezleye  neden olan virüs hasta veya taşıyıcı kişilerin hapşırması ya da öksürmesi yoluyla kolaylıkla bulaşabiliyor.. Virüs bulaşmış kişilerle yakın temas ya da gripli kişinin tuttuğu eşyalarla temas etmek hatta hastalıklı kişinin taşıdığı kâğıt ve madeni paradan bile başka birisine hastalık bulaşabilmektedir. Hasta kişilerden çevreye saçılan virüs parçacıklarının havada asılı kalabilme özelliğine sahip olması ve yaşam süresinin uzun olması nedeni ile de sağlıklı insanların gripten korunması zorlaştırabilmektedir.  Hasta kişinin kapalı bir ortama girip çıkması bile o ortamda bulunan kişileri virüsün bulaşması açısından risk altına sokabilir. Grip virüsü her yıl suş değiştirerek bazı seneler ciddi salgınlara sebep olabilmektedir. En son hatırladıklarımıza kısaca göz atarsak. Kuş gribi domuz gribi…

       

Bu nedenle grip okul, kreş, toplu ulaşım araçları iş yeri ve evlerimizde kapalı mekân özelliğinden dolayı çok kolay bulaşma yolu bulabilir. Virüsü kapmış ancak henüz belirgin yakınmaları olmayan, taşıyıcı kişiler de hastalığı bulaştırabilirler. Burada kişinin bağışıklık gücü devreye girer… Vücuda direnci güçlü olan kişiler  hastalığı hafif bir ateş yükselmesi ve halsizlik ile birkaç gün süren kuru öksürükle ayakta da geçirebilir. Grip ya da nezleye yakalanan kişiler yatak istirahatının yanı sıra, gerektiği durumlarda yakınmaları hafifletmeye yönelik tedaviler ve ateş düşürücü ilaçlar verilerek şikâyetler azaltılmaya çalışılır. Kas veya eklem ağrılarını gidermek amacıyla ağrı kesicilerden yararlanılabilir. İshal bulantı kusma gibi mide barsak şikâyetleri devreye girdiğinde ise serum tedavisi ile sıvı kaybı azaltılmaya çalışılmak durumunda olmamız gerekebilir…

         

Vücut direnci güçlü olan insanlar için 5- 7 gün yatak istirahatı ve bol sıvı alımı herhangi bir komplikasyon gelişmeden hastalığın atlatılmasını sağlayabilirken bağışıklı gücü zayıf insanlarda hem iyileşme süresi uzayabilir. Hem de çeşitli komplikasyonlar gelişebilir. Antibiyotikler grip ve nezle gibi virüslerden kaynaklanan hastalıklarda etkili bir tedavi değildir. Ancak antibiyotikler bakteriler üzerinde etkili oldukları için grip tedavisinde hiçbir yarar sağlamazlar.  Bu gerçeğe rağmen gribe yakalanan insanları büyükçe bir oranı hastalıktan çabuk kurtulmak için çok sayıda antıbiyotiği günlerce haftalarca bilinçsizce kullanırlar.

      

Hatalık özellikle vücud direnci zayıf dengeli ve düzenli beslenemeyen uyku düzeni bozuk ve yoğun stres altında yaşamak durumunda olan insanlarda 39 - 40 dereceye kadar çıkan yüksek ateş, aşırı halsizlik, kuru öksürük, baş ağrısı, şiddetli kas ve eklem ağrıları ishal bulantı kusman gibi bulgularla yatağa düşürebilir. Bundan dolayı gribin halk arasındaki ikinci ismi paçavra hastalığıdır. Çünkü insanı adeta alt üst ederek paçavraya çevirmesinden dolayı bu ismi birçoğumuz yaşayarak biliriz.  Kuru öksürüğe balgam eklendiği takdirde çok dikkatli olunması gerekiyor.  Grip arkasından bronşit ve pnömoni diye bildiğimiz akciğer enfeksiyonlarına davetiye çıkarabilir. Hatta dikkat edilmediği takdirde larenjit, farenjit, sinüzit ve orta kulak iltihabına dönüşebilir ve ciddi iş gücü kayıplarına sebep olabilir. Böbrek yetmezliği ilerlemiş astım hastalığı bağışıklık direncini düşüren kanser gibi müzmin hastalıklarda grip aşısı ile ilgili bilinçlenme ve bilgilenme ihtiyacı hâsıl olmuştur.

      

Grip aşısı inaktive edilmiş grip yapan viruslerinden veya antijenlerinden yapılmaktadır.  Aşı uygulandıktan sonra bağışıklık sistemi aşıdaki inaktif virüse karşı antikorlar oluşturuyor. Daha sonra, aktif virüsle karşılaşıldığında, önceden oluşmuş antikorlar enfeksiyon oluşumunu önlüyor veya hastalanma riskini ciddi oranda düşürebiliyor. Aşı uygulamaları salgınların henüz başlamadığı son bahar mevsimi ile başlatıldığında sonuçların daha iyi olduğu gözlendiğinden aşının uygulanış tarihi de ayrıca önem arz eder.

     

Aşının koruyuculuğu ile ilgili ve üretimden kaynaklanan bazı sorunlar nedeni ile de uygulanması yönünde hekimler arasında bir konsensüsüsn olmaması gibi bir başka tartışılan yönününde olması tedavi konusunda başka arayışlara bizi götürebilmekte.

 

Tedaviden kısaca bahsedecek olursak: Uzamamış veyahut beraberinde ikincil viral veya bakteriyel enfeksiyonlar olmayan kalsik grip tedavisi belirtileri yok etmeye yönelik olarak: Önceliğimiz:  İstirahat olmalı derim… 

 

Bol C vitamini ve

Bol su tüketmenin yanında

Piyasada anti gribal olarak nitelenen ilaçlar belirtileri hafifletmeye yönelik olarak verilebilir. Bu ilaçlar ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlardır.

Ayrıca burunda kaşıntı ve hapşırık var ise hekiminiz antihistaminikler verebilir.

Ayrıca burun akınıtısı için dekonjestan denilen akıntı giderici ilaçları önerebilirim.

Eğer öksürüğünüz var ise basit öksürük gidericileri kullanabiliriz…

        

Alternatif destek tedavileri olarak ise:

             

Odamızı nemlendirmeli ve sık havalandırarak virüsleri yok etmeliyiz.

            

Özellikle C vitamininden zengin limon portakal soğan sarımsak ve tüm yeşillikleri bol sıvı ile birlikte alabiliriz. Terlememize yardımcı olacak zencefil ısırgan karabiber çayları ile vücut direncimizi artırabiliriz. Ihlamur, adaçayı, kuşburnu, türleri bal, çörek otu karışımları da işimizi kolaylaştırabilir.

           

Aldığımız tüm tedbirler ile hastalığın belirtilerinden  ve sinüzit farenjit ve bademcik zaturre  bronşit pnömoni  gibi hastalıklara karşıda korunmamız sağlanmış olur..Sağlık ve mutluluk dileklerimle….

Yazar:
Ali Akben
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul