21 Ocak 2018 - Pazar

Şu anda buradasınız: / Gazze´ye Uygulanan Ambargonun Kırılması İçin, Firavun Mısır Rejiminin Duvarının Yıkılması Gerek

Gazze´ye Uygulanan Ambargonun Kırılması İçin, Firavun Mısır Rejiminin Duvarının Yıkılması Gerek

- Gazze'nin kuşatılması ve ambargo neyi hedefliyor?
Bilindiği üzere Filistin'de yapılan seçimlerde Hamas hareketinin % 60'ın üzeninde oy alarak hükümete gelmesiyle birlikte, başta İsrail, Amerika ve Avrupa olmak üzere, uluslar arası istikbar ve Siyonist rejim Gazze'de kurulan Hamas hükümetini diz çöktürmek için bu ambargoyu başlattı. Ambargonun diğer nedeni ise, Hamas hareketinin, Siyonist rejime karşı "direniş" seçeneğini bırakmayı reddetmesidir. Hamas önderliği, Filistin toprakları işgal altında olduğu sürece, işgal güçlerine karşı "direniş"in stratejik bir tercih olduğunu ve kesinlikle terk edilmeyeceğini vurgulamışlardır.
Gazze'ye uygulanan ambargonun temel hedeflerinden biri de, ağır hayat şartlarıyla karşı karşıya kalan Gazze'deki Filistinlilerin, bu ambargonun sorumlusunun Hamas olduğunu düşünerek, Hamas hareketine karşı tavır almasını sağlamaktı. Böylelikle, Hamas hareketi Gazze'deki toplumsal desteğini kaybedecek, bir halk direnişiyle karşı karşıya gelecekti.
Ancak geçen üç yıl gösterdi ki, Gazze'ye uygulanan bu ambargo, Gazze halkı üzerinde büyük bir insani felaketlere yol açmış olsa da, Hamas hükümetine karşı planlanan hiçbir hedef gerçekleşmemiş, aksine Gazze halkı her şart altında Hamas hükümetinin arkasında durmuş, Hamas hareketi ile bütünleşmiştir.
- Ambargo süresince Gazze halkının yaşadığı dramın boyutları nedir?
Gazze'ye uygulanan bu ambargonun yol açtığı insanlık dışı uygulamaların başında geleni Filistinlilerin aç bırakılması, elektriksiz bırakılması, sağlık ve tedavi hizmetlerinden mahrum bırakılması idi. Filistinliler açlıkla teslim alınmak isteniyor, en temel ihtiyaçlarından mahrum bırakılarak beyaz bayrak çekmesi isteniyordu. Hastanelerde yüzlerce Filistinli tedavisizlik ve ilaçsızlıktan hayatını kaybetti. Tedavisizlikten dolayı hayatını kaybedenlerden birisi de Filistin hükümetinin bakanı idi.  Şu anda aynı şekilde tedavi imkanları ve ilaç yokluğundan dolayı, yüzlerce hastanın ölümle burun buruna geldiğini belirtmek gerekiyor. Filistinlilerin karşı karşıya kaldığı bu ambargonun, 1400 yıl öncesinde Şib-i Ebu Talib'te ambargo altına alınan Hz. Resulüllah  (s.a.v) ve ashabının ağaç kabuklarından yemek zorunda kalması gibi, en ağır geçim şartlarıyla karşı karşıya kaldığını söyleyebiyiriz.
- Mısır neden aktif bir şekilde bu ambargonun içerisin de aktif bir şekilde yer alıyor?
Mısır rejiminin Gazze'ye uygulanan ambargoya aktif bir şekilde destek vermesinin, bu cümleden olmak üzere Refah sınır kapısını ısrarla kapalı tutup Gazze'den Mısır'a, Mısır'dan da Gazze'ye geçişleri önlemesinin başlıca sebebi, Hamas hareketinin başarı kazanıp güçlenmesini her şeyden önce kendi tağuti düzeni için büyük tehlike olarak görmesidir. Zira Hamas hareketi ulusalcı ve laik bir hareket olmayıp, Şehid İmam Hasan el Benna'nın düsturlarını kendisine temel hedef edinen İslami bir harekettir. Hareketin kuruluş bildirgesinde belirtilen hususlar, sadece Siyonist İsrail rejiminin temellerini yıkmaya yönelik bir hedef olmayıp İhvan-ı Müslimin Hareketi'inin anayurdu olan Mısır'a hükmeden firavun rejiminin de temellerini sarsacak hedeflerdir.
Mısır firavun düzeninin Cemal Abdunnasır'dan bu yana İhvan hareketine yönelik nasıl bir düşmanlık içinde olduğunu, bu hareketi bastırmak için nasıl bir zorbalık sürdürdüğünü, hareketin lider kadroları da içinde olmak üzere binlerce İhvan mensubunu zindanlara atarak nasıl işkencelere uğrattığını göz önünde bulundurduğumuzda, bu firavun rejiminin Hamas hareketine karşı niçin bir düşmanlık içine girdiğini rahatlıkla anlayabiliriz.
Bilindiği üzere Mısır rejimi Filistin konusunda bir anahtar rol üslenmektedir. Bu düzlemde, kendi siyasal perspektifine ve çıkarlarına uygun olarak, Gazze ve Batı Şeria'da Mısır rejiminin Filistin'deki ortağı Mahmud Abbas liderliğindeki El Fetih hareketidir. El Fetih içindeki Muhammed Dahlan çetesinin Hamas hareketine yönelik kanlı saldırılarında olduğu gibi, bugün Batı Şeria'da Hamas mensuplarına yönelik saldırı ve tutuklama kampanyalarının arkasında bulunan birinci güç yine Mısır rejimidir.
Fakat önce Gazze'deki ihanet çetelerinin tasfiyesinde, son olarak da Siyonistlerin 23 günlük saldırılarına karşı Hamas'ın askeri zafer kazanmasında, Mısır rejimi de büyük bir yenilgi almış, Hamas'ın askeri ve politik gücünü görmek ve zımmen de olsa kabullenmek zorunda kalmıştır.
- Ambargoyu kırabilmek için neler yapılabilir?
Burada önemli gördüğüm bir anektodu aktarmak isterim. Siyonist rejim güçlerinin Gazze'ye yönelik kara saldırısını başlatması üzerine, İstanbul'daki Siyonist rejim konsolosluğunu kuşatma altına alma eylemini başlatmış, her gün saat 22:00'de kitlesel anlamda abluka eylemine başlıyorduk. 16 gün boyunca sürmüştü bu eylemimiz. Eylemi sürdürdüğümüz sırada bir gün İsrail konsolosluğuna giderken, İsra Haber genel yayın yönetmeni İsa Eren kardeşimiz de internet üzerinden Gazze'deki direniş liderlerinden Ebu Mücahid ile görüşüyordu. İsa kardeşimiz bizim İsrail konsolosluğuna gittiğimizi söyleyince, Ebu Mücahid'in verdiği cevap, "söyle onlara Mısır konsolosluğuna gitsinler" şeklinde olmuştu. Bu söz birçok şeyi anlaşılır kılmaktaydı. Mısır rejiminin Gazze'ye olan ihaneti, Siyonist rejimin soykırım saldırılarından daha ağırdı.
Bunun içindir ki, Şehid Halid el İslambuli'nin posterleri altında Mısır konsolosluğuna yönelik büyük çaplı bir eylem gerçekleştirmemiz, Gazze'li kardeşlerimizin bizden istediğini yerine getirmeye yönelik bir adımdı.
Burada tekilde belirtmek istediğimiz nokta, Gazze'ye uygulanan ambargonun kırılması için, her şeyden önce firavun Mısır rejiminin duvarını yıkmaktan geçtiğine dikkat çekmektir. Sayın Ahmed Varol, ambargo ilgili konuşmalarında bu noktaya özellikle vurgu yaparak, ambargoyu kırma amacıyla, Mısır rejimi üzerinde ciddi baskılar oluşturmamız gerektiğine dikkat çekmektedir. Bu, bütün dünya Müslümanlarının bir görevidir.
İslami kamuoyunu bu hususta bilgilendirerek, aydınlatarak sorumluluklarını aktif olarak kuşanmasına yardımcı olmamız gerekiyor. Elbette ki Mısır firavun rejiminin yanı sıra, ambargoyu kırma girişimleri bağlamında, Gazze'deki kardeşlerimizle paralel adımlar atmamız, eş zamanlı kitlesel ve etkin eylemler düzenlememiz ve bunları devam ettirmemiz gerekiyor.

Yazar:
Nurettin Şirin
logo
Bugünün ihyasından yarının inşaasına
Bize Ulaşın

0(216) 612 78 22

0(216) 611 04 64

vuslat@vuslatdergisi.com

Ihlamurkuyu Mah. Alemdağ Cad.
Adalet Sok. No:11 P.K 34772
Ümraniye / İstanbul